DNI GŁOŚNEGO CZYTANIA, MUZYKI I PRZYWRACANIA CZYNNOŚCI SERCA W SZKOLE W DURĄGU

Dzieje się ostatnio dużo w Szkole Podstawowej im. Żołnierza Polskiego w Durągu w Gminie Ostróda. Na wesoło i trochę poważnie obchodzono tam ostatnio Międzynarodowy Dzień Muzyki i Dzień Głośnego Czytania oraz Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca.

Międzynarodowy Dzień Muzyki to święto obchodzone corocznie 1 października. Powstało ono w 1975 roku z inicjatywy Yehudiego Menuhina. Był on ówcześnie prezydentem działającej przy UNESCO Międzynarodowej Rady Muzyki (IMC). Celem obchodów jest przedstawienie muzyki w taki sposób, aby dostrzec jej wyjątkowość i jakie kryje w sobie dobro. Przy tej okazji promowani są również muzycy – ci, którzy tworzą piękno muzyki.

W szkole w Durągu w ten dzień świętowały przedszkolaki i uczniowie klasy pierwszej m.in. nauczycielką wychowania muzycznego Dorotą Bierć. Były tańce, popisy w śpiewie ulubionych piosenek, zabawy muzyczno – ruchowe przy piosenkach, gra na instrumentach. Dzieci rozwiązywały też zagadki muzyczne i wykonywały śmieszne rozkazy losowane z Tańczącej Puszki.

W dniu 29 września SP Durąg włączyła się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Dzieciom z grupy przedszkolnej książeczkę pt.: „ Kicia Kocia zakłada zespół muzyczny” A. Głowińskiej czytał pan dyrektor Rafał Jarema. Po omówieniu treści książeczki dzieci razem z panem dyrektorem też założyły zespół muzyczny. Wszyscy wesoło śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitary i instrumentów perkusyjnych.
Uczniów klasy pierwszej odwiedziła babcia jednego z pierwszaków pani Helena Baranowska. Babcia Hela czytała dzieciom książkę pt.: „ Być jak Tygrys” ( Wechterowicz, Dziubak). Uczniowie klasy drugiej i trzeciej czytali książki o tematyce ekologicznej ( „ Akcja morze”- Stelmaszyk , „ Basia i śmieci”- Stanecka ) i wykonywali plakaty związane z treścią książek. Uczniowie klas 4-8 przez cały dzień, na początku każdej lekcji, słuchali przez 5-10 minut czytanej na głos książki wybranej z biblioteki szkolnej. Czytać mógł nauczyciel lub wybrany uczeń. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania stał się znakomitą okazją do promowania czytelnictwa wśród czytelników szkolnej biblioteki i zaproszenia ich do fascynującego świata książek.
Z okazji Światowego Dnia Przywracania Czynności Serca, który jest obchodzony 16 października uczniowie klasy 8 przygotowali wspólnie z nauczycielką Dorotą Bierć gazetkę ścienną. Dzięki niej dzieci mogą zdobyć wiele nowych wiadomości o ludzkim sercu, jego funkcjonowaniu.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *