CZYTALI „MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ” W BIBLIOTECE POWIATU OSTRÓDZKIEGO

W sobotę 4 września w Bibliotece Powiatu Ostródzkiego odbyło się wspólne czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Fragmenty czytano w całym kraju w ramach X edycji Narodowego Czytania. 

W siedzibie Centrum Użyteczności Publicznej w Ostródzie czytali: Janina Brzuzy, Maja Bunalska, Józef Gleba, Marcelina Gryz, Mirosława Hacuś, Monika Kazimierczyk, Ewa Pasiut, Anna Rutkiewicz, Agnieszka Stańczak, Andrzej Horbajczuk.
Wydarzenie realizowane było pod kierunkiem Marii Krystyny Andrzejewskiej, a zorganizowane prze Bibliotekę Powiatu Ostródzkiego. Jednocześnie było to oficjalne otwarcie biblioteki powiatowej w nowej siedzibie.
Gabriela Zapolska napisała Moralność pani Dulskiej jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.
Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej,  podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *