ĆWICZENIA SPECJALISTYCZNEJ GRUPY RATOWNICTWA TECHNICZNEGO „OSTRÓDA”

W strukturach ostródzkiej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej funkcjonuje Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego „Ostróda”. Jest to jedyna tego typu grupa w województwie warmińsko-mazurskim.

Rejon działania grupy to całe nasze województwo. Tworzą ją wszyscy strażacy z jednostek ratowniczo-gaśniczych w Ostródzie i Morągu.  Sprzęt, który wchodzi w skład grupy, to specjalne samochody ratownictwa technicznego i rozpoznawczo ratownicze, które na co dzień stacjonują w Ostródzie i Morągu.

Specjalizacja ratownictwa technicznego jest złożona i obejmuje zakres między innymi ratownictwa drogowego, kolejowego, katastrof budowlanych, zasypów i zawałów ziemnych, czy stabilizacji naruszonych elementów i konstrukcji. Szeroki wachlarz dziedzin ratowniczych, jaki jest, wymagany od strażaków z ostródzkiej Komendy Powiatowej PSP wymaga ciągłego utrwalania wiadomości i doskonalenia technik ratowniczych. W dniach 24-26 stycznia morąscy i ostródzcy strażacy w ramach SGRT „Ostróda” brali udział w ćwiczeniach zgrywających na terenie gminy Małdyty.

Strażacy doskonalili swoje umiejętności podczas wypadków drogowych, gdzie doszło do zmiażdżenia i przygniecenia pojazdów. Podczas symulowanych wypadków drogowych strażacy używali między innymi, tak zwanego systemu stabilizacji aktywnej oraz ratowniczego sprzętu pneumatycznego. Ponadto ciężkie elementy drewniane usuwano przy pomocy żurawi przewoźnych.

Ostródzka grupa techniczna systematycznie ćwiczy i doskonali swoje umiejętności. Jest to bardzo ważny element utrzymywania odpowiedniego poziomu wiedzy i umiejętności strażaków.

opracowanie: st. kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: st. kpt. Bogdan Grzymowicz

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *