POCHÓWKI W OSTRÓDZIE – CO DALEJ? POD GROBY CZĘŚĆ PARKINGÓW PRZY CMENTARZU NA SPOKOJNEJ?

Wielu z Was zadaje sobie pytanie – co dalej z pochówkami w Ostródzie? Tereny po autodromie? Powiększenie cmentarza przy u. Spokojnej poprzez zakup okolicznych terenów od prywatnych właścicieli? Na jak długo wystarczy miejsca na tym ostatnim?

Przez ile lat można aktualnie korzystać z cmentarza przy ul. Spokojnej?

O tym, jak aktualnie wygląda sytuacja, poinformowała prezes Miejskiej Administracji Budynków Komunalnych Ewa Czyczel.

– W tej chwili na Cmentarzu przy ul. Spokojnej przeznaczonych jest na bieżące pochówki około 270 miejsc, przy czym przy likwidacji grobów możemy odzyskać 300 miejsc dodatkowych, co przedłuży żywotność cmentarza o kolejne 2 lata. Na podstawie danych z lat 2018 – 2020 przeliczyliśmy, ze te 270 miejsc wystarczy nam na 2 lata, więc w sumie mamy już 4 lata. Możemy powiedzieć, że kiedy będziemy prowadzili ekshumacje, kiedy będziemy propagowali kolumbaria, kiedy będziemy propagowali pogrzeby urnowe, tego miejsca mamy na 7 lat. – stwierdziła Ewa Czyczel.

Ekshumacje, kolumbaria

Jak powiedziała Ewa Czyczel, cmentarz przy ul. Spokojnej ma jeszcze swój potencjał. O planowanych ekshumacjach i zwiększeniu przez to miejsc pochówkowych pisaliśmy już tutaj: PO 1 LISTOPADA EKSHUMACJE NA OSTRÓDZKICH CMENTARZACH. POWSTANIE GRÓB ZBIOROWY NA OKOŁO 500 SZCZĄTKÓW

W planach jest jeszcze budowa kolejnego kolumbarium na 33 nisze. W obecnym pozostały już tylko 3 nisze wolne do sprzedania. Dodatkowo w przyszłości jest też możliwość budowy kolejnych kolumbariów, w tym także rodzinnych nawet na istniejących już mogiłach.

Więcej miejsca miałyby dać też planowane adaptowanie części miejsca koło mającej powstać mogiły zbiorowej i przeniesienia części parkingu na górze.

Wypowiedziana też  już została umowa dzierżawy na teren firmie stawiającej pomniki – ten teren też miałby być przygotowywany pod pochówki.

Będzie likwidacja i przeniesieni obecnych parkingów?

Jak poinformowano, można zlikwidować częściowo 2 istniejące obecnie parkingi, które są według administratora nieużytkowane w ciągu roku poza świętem Wszystkich Świętych – chodzi m.in. o parking „górny” – ten miałby być zaadaptowany częściowo na cmentarz. Ma to pozwolić na prowadzenie pochówków co najmniej przez  rok. MABK chciałby to zrobić jak najszybciej, korzystając z tego, że prowadzone będą prace ziemne przy budowie grobu zbiorowego.

Drugim elementem miałaby być likwidacja parkingu „dolnego”. Zrobiono odkrywki, które stwierdziły, że jest tam piasek, nie ma wody. Ten teren miałby wystarczyć na przynajmniej kolejne 2 lata. W planach jest także dołożenie do jednej z szerokich alei jeszcze jednego rzędu grobów. Aktualnie często służy on do przenoszenia towarów w ciężarówkach.

Parking miałby być utworzony nieco dalej, na działce miejskiej znajdującej się w pobliżu cmentarza.

Co dalej?

Tak wiec na razie wciąż nie wiadomo, gdzie będą chowani mieszkańcy Ostródy i okolic w dłuższej perspektywie. Na razie jest mowa o przedłużeniu żywotności cmentarzy dzięki m.in. ekshumacjom.

Co do dłuższej perspektywy w grę wchodzi wykupienie dalszych działek od prywatnych właścicieli przy ul. Spokojnej, co  będzie wiązało się  z długotrwałymi procedurami albo powstanie nowego cmentarza na terenach po dawnym autodromie. Na przygotowanie i wdrożenie któregoś z rozwiązań potrzeba sporo czasu, ponieważ procedury są bardzo czasochłonne.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *