BAŻYNIAK WITAŁ GOŚCI Z NIEMIEC

W Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana Bażyńskiego w Ostródzie po raz kolejny powitano gości z Niemiec, którzy przybyli z partnerskiego miasta Osterode am Harz  ramach prowadzonej od wielu lat wymiany młodzieży.

Serdecznie powitano również opiekunów grupy, p. Birgit Möller –Kühn i p. Danilo Altmana.

Po pełnym wrażeń pobycie grupy polskiej młodzieży w Niemczech nadszedł czas na rewizytę, która trwała od 3 do 8 czerwca 2019r. Gości zostali oficjalnie powitani przez Panią Naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Ostróda, Marzenę Skuratko-Wacławek, z-cę Dyrektora szkoły p.Wandę Zdanowicz oraz przewodniczącego Mniejszości Niemieckiej p.Henryka Hocha. Wystąpił chór szkolny pod batutą p. Joanny Jaskółowskiej. Poloneza zatańczyli uczniowie szkoły. Na koniec przygotowano jeszcze jedną atrakcję – naukę krakowiaka pod kierunkiem p. Ewy Damasiewicz – Szymańskiej. Podczas uroczystości zorganizowano również poczęstunek – muffinki w kolorach flagi niemieckiej .

Po spacerze po mieście i przepysznych pierogach w restauracji „Kresowa” dodatkową atrakcją był rejs statkiem po jeziorze Drwęckim,który zasponsorował Burmistrz m. Ostródy.

W kolejnych dniach odbyły się wycieczki do Gdańska, Sopotu, Torunia. Wspaniale bawili się nasi goście w zamku w Karnitach, gdzie wspólnie piekliśmy chleb, zwiedziliśmy Świat Kłobuka, braliśmy udział w łamańcach językowych.

Był również czas na chwilę refleksji w obozie koncentracyjnym w Sztutowie, miejscu tak ważnym dla historii Polski i Niemiec.

Wymiana młodzieży to niezwykle wartościowe doświadczenie dla młodych ludzi. To doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i poznania nowego kraju. Spotkania uświadomiły wielu młodym ludziom, jak ważna jest nauka języków obcych. Wszyscy mamy nadzieję na kolejne, pełne wrażeń spotkanie w przyszłym roku.

Wymiana odbyła się dzięki wsparciu i dofinansowaniu Polsko -Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie. .

Tekst: Ewa Damasiewicz-Szymańska, Gizela Naworska

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *