Zamknij

AKCJA W KOBIECYM INTERESIE: OK. 100 KOBIET PRZEBADANO W OSTRÓDZIE, IŁAWIE I OLSZTYNKU

17:11, 10.07.2021 redakcja Aktualizacja: 17:13, 10.07.2021
Skomentuj

Zakończyła się akcja bezpłatnych badań "W kobiecym interesie" w woj. warmińsko-mazurskim. Dla pań z Ostródy i okolic ustawiono mobilny gabinet ginekologiczny przed Urzędem Miejskim w Ostródzie. W szybkim tempie zapełniła się lista chętnych na badanie. Jak się okazało w niektórych przypadkach było niezbędne i część przebadanych kobiet została skierowana do szpitala na diagnostykę lub długotrwałe leczenie ratujące życie.

Aktualnie mniej niż połowa Polek deklaruje, że przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano spadek o 26 proc., a w województwie warmińsko - mazurskim aż o 36 proc1! Powód? Strach przed zakażeniem koronawirusem, ale też strach o wynik diagnozy, ponieważ większość Polek nie wykonała żadnego badania ginekologicznego2 od stycznia 2020 roku. Dlatego w ciągu ostatnich dwóch weekendów, w Olsztynku (26/06), Iławie (27/06) i Ostródzie (03/07) na kobiety czekał gabinet mobilny, w którym mieszkanki regionu mogły wykonać bezpłatne, kompleksowe badania ginekologiczne w ramach akcji "(z)Badaj się w kobiecym interesie". Przebadanych zostało blisko 100 pacjentek.

"(z)Badaj się w kobiecym interesie" - akcja bezpłatnych badań ginekologicznych

W ramach kampanii, jak co roku, realizowana jest akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Pacjentki przyjmowane były w mobilnym gabinecie ginekologicznym. Akcja odbywa się w 4 województwach - pierwszym było warmińsko-mazurskie gdzie badania przeprowadzano w Olsztynku, Iławie i Ostródzie. W sumie przebadano kompleksowo blisko 100 mieszkanek regionu i prawie 10% z nich skierowanych zostało do szpitala na diagnostykę lub długotrwałe leczenie, które może uratować życie.

Informacje jak się zapisać na badania, znajdują się stronie www.wkobiecyminteresie.pl, na której umieszczone zostały również materiały edukacyjne z poradami dla kobiet na tematy związane z profilaktyką ginekologiczną.

- Kampania "W kobiecym interesie" realizowana jest przez Gedeon Richter Polska po raz trzeci i cały czas jest potrzebna. Po pierwsze obserwujemy wzrost liczby Polek, które nie badają się regularnie, a po drugie z roku na rok rośnie liczba kobiet, które w czasie akcji bezpłatnych badań3 kontrolnych, realizowanych w wybranych regionach Polski, kierujemy na pilne leczenie ginekologiczne - w 2020 r. aż 48 Polek wymagało pilnego skierowania na leczenie. Dlatego w ramach tegorocznej edycji kampanii oferujemy kobietom wsparcie w zakresie przełamania bariery strachu przed wizytą ginekologiczną, ale też możliwość realnego skorzystania z pakietu bezpłatnych badań ginekologicznych w aż 4 województwach - mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Co mówią badania nt. profilaktyki ginekologicznej Polek?

Tylko 45 proc. Polek przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii, to spadek o 26 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Ponad połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego badania ginekologicznego (USG ginekologiczne, cytologia, test HPV), a 54 proc. Polek przyznaje, że rzadziej lub wcale nie odbywała wizyt przez pandemię. Respondentki wskazały, że głównymi przyczynami rezygnacji z wizyt

były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych - 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt i zamknięcie gabinetów - 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem - 30 proc.

- Niestety odnotowujemy coraz więcej sytuacji, gdy kobiety wskutek przekładania lub odwoływania wizyt ginekologicznych czy zleconych przed pandemią badań, trafiają do nas z bardzo zaawansowanym stanem chorób. Pandemia nie może być wymówką do nierobienia badań, bo tylko regularna profilaktyka może zapewnić nam komfort psychiczny i fizyczny - mówi dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka specjalizująca

się w chirurgii ginekologicznej.

Strach demotywuje do badania - wesprzyj ją!

W związku z wykonywanymi badaniami ginekologicznymi, strach przed diagnozą choroby odczuwa 51 proc. Polek, które robią badania. Prawie taki sam strach odczuwają bliscy kobiety (49 proc.), gdy ta robi i odbiera wyniki badań. Niestety Polki przyznają też, że strach powoduje u nich obniżenie nastroju (69 proc.), ale również paraliżuje je - demotywuje do działania (27 proc.).

71 proc. Polek przyznaje, że wsparcie najbliższych pomogłoby przełamać strach przed wykonaniem badań. Barierę strachu pomaga przede wszystkim przełamać mąż/partner - tak uważa 41 proc. respondentek,

ale niestety aż 32 proc. Polek z lękiem o wyniki badań walczy samotnie. Polki przyznają w badaniach, iż wystarczy gdy bliska osoba okaże im zainteresowanie, zapyta jak się czują, potowarzyszy podczas badania, czy tylko na nie podwiezie.

Gościem specjalnym w Olsztynku był ambasador kampanii Krzysztof Hołowczyc.

- Wielokrotnie w swoim życiu jako mąż, ojciec trzech córek i dziadek wnuczki obserwowałem strach moich dziewczyn przed badaniami, czy ich wynikami. Dotychczas niepokój o ich zdrowie udzielał się również mi.

Za każdym razem, gdy się martwiłem, mówiłem do siebie: Bądź szybszy! Wygraj z jej strachem. Starałem się być wspierający. Panowie, kobiety mają więcej niż my na głowie i nigdy nie myślą pierwsze o sobie, dlatego musimy im pomóc. I ta pomoc to przede wszystkim zorganizowanie im przestrzeni w życiu na to, aby mogły

się regularnie badać i dbać o siebie - mówi Krzysztof Hołowczyc, rajdowiec i ambasador kampanii.

Pozostałe miejscowości objęte akcją bezpłatnych badań w ramach kampanii to:

Łomża - 4 lipca, Park Wodny (parking), ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 15,

Zambrów - 10 lipca, Pływalnia Miejska (parking), ul. Wyszyńskiego 6B,

Bielsk Podlaski - 11 lipca; Szkoła Podstawowa Nr 3 (parking), ul. Józefa Poniatowskiego 9,

Kraśnik - 17 lipca, Hala Szkoły Podstawowej Nr 2 (parking), ul. Urzędowska 1,

Świdnik - 18 lipca; Urząd Miasta (parking), ul. S. Wyspiańskiego 27,

Tarnobrzeg - 24 lipca, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji (parking), al. Niepodległości 2,

Mielec - 25 lipca, Plac Armii Krajowej, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie

Patronat nad tegoroczną kampanią objęli:

  • Polskie Towarzystwo Psychologiczne,

  • Naczelna Izba Lekarska,

  • Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej,

  • Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników,

  • Ogólnopolska Organizacja "Kwiat Kobiecości",

  • Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologiczno-Ginekologicznymi "Magnolia",

  • Marszałkowie Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Podkarpackiego,

  • Prezydenci miast: Łomża, Tarnobrzeg, Mielec,

  • Burmistrzowie miast: Olsztynek, Iława, Ostróda, Bielsk Podlaski, Zambrów, Kraśnik, Świdnik.

O Gedeon Richter

Gedeon Richter Plc., z siedzibą w Budapeszcie, jest jedną z największych firm farmaceutycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, coraz prężniej rozwijającą swoją działalność na rynkach Europy Zachodniej, w Chinach i Ameryce Łacińskiej. W 2019 roku firma Richter osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż na poziomie 1,6 mld euro (1,7 mld dol.), a jej wartość giełdowa wyceniana była na 3,6 mld euro (4,1 mld dol.). Wachlarz produktów firmy Richter obejmuje wiele ważnych obszarów terapeutycznych, m.in. ginekologię, ośrodkowy układ nerwowy oraz układ sercowo-naczyniowy. Posiadając największe centrum badawczo-rozwojowe w Europie Środkowo-Wschodniej, spółka Richter koncentruje swoje badania nad lekami oryginalnymi w dziedzinie chorób ośrodkowego układu nerwowego. Za sprawą swojego powszechnie uznanego doświadczenia w dziedzinie chemii steroidów firma Richter odgrywa na świecie znaczącą rolę w zakresie zdrowia kobiet. Aktywnie angażuje się również w rozwój produktów biopodobnych.

Gedeon Richter Polska Sp. z o.o., z główną siedzibą w Grodzisku Mazowieckim (zajmującą się produkcją, konfekcjonowaniem oraz obszarem B+R) oraz Biurem w Warszawie (odpowiedzialnym za marketing i sprzedaż) jest obecna na rynku polskim od 1994 roku. Natomiast główna działalność produkcyjna i badawczo-rozwojowa rozpoczęła się w 2002 roku. Obecnie rynek Polski jest jednym z kluczowych dla Gedeon Richter - znajduje się tu jedno z trzech najważniejszych centrów badawczo-rozwojowych koncernu w grupie. Produkowane przez Gedeon Richter Polska preparaty trafiają zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. Firma specjalizuje się w produkcji leków klasyfikowanych w kilku grupach terapeutycznych, z których najważniejsze to leki kardiologiczne, dermatologiczne i immunostymulujące.

Więcej informacji: www.gedeonrichter.pl

1 Ogólnopolskie badanie opinii publicznej pt. "Profilaktyka ginekologiczna Polek - emocje i zachowania kobiet oraz ich najbliższych" przeprowadzone przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinie na zlecenie Gedeon Richter Polska, marzec 2020 r. oraz marzec-kwiecień 2021 r.

2 USG ginekologiczne, cytologia, test HPV.

3 W ramach akcji "(Z)Badaj się w kobiecym interesie" w 2019 przebadanych zostało 291 kobiet, z czego 18 skierowano do pilnego leczenia. W 2020 roku na 323 przebadane kobiety 48 skierowano do pilnego leczenia ginekologicznego.

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%