AGATA BARWIŃSKA Z MOS IŁAWA MISTRZYNIĄ EUROPY W ŻEGLARSTWIE W KLASIE LASER RADIAL!

Agata Barwińska (MOS Iława) mistrzynią Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial (ILCA 6). Regaty odbyły się w Warnie (Bułgaria) a Polka odniosła zdecydowane zwycięstwo poprawiając swój zeszłoroczny wynik, kiedy to w Gdańsku sięgnęła po brązowy medal.

W Warnie o medale mistrzostw Europy ścigali się zarówno zawodnicy w klasie Laser Standard (ILCA 7), jak i zawodniczki w klasie Laser Radial (ILCA 6). Początek regat nie zwiastował takiego sukcesu. Agata Barwińska pierwsze trzy wyścigi kończyła na miejscach 20, 8 i 13, ale od czwartego wyścigu zaczęła pływać coraz lepiej i stopniowo odrabiała straty. Dość powiedzieć, że w pozostałych siedmiu wyścigach Polka tylko raz finiszowała poza pierwszą piątką, a dwa wyścigi wygrała. W efekcie wyprzedziła srebrną medalistkę Maximę Jonker (Holandia) aż o 20 punktów.

Agata Barwińska była też najrówniej pływającą zawodniczką w tych regatach. Co ważne, wykazała się nie tylko wielką wolą walki stopniowo pnąc się na szczyt klasyfikacji generalnej, ale też po raz kolejny pokazała dużą odporność psychiczną broniąc pozycji liderki.

– Jestem bardzo szczęśliwa ze złotego medalu, ale też bardzo ważne dla mnie jest, że tytuł mistrzowski wywalczyłam w silnowiatrowych warunkach, które nie należą do moich ulubionych. Ale może to się zmieni i od teraz to będą też moje warunki. Po zdobyciu w zeszłym roku brązowego medalu nie próżnowałam i nie spoczęłam na laurach. Nie zakwalifikowałam się na igrzyska, ale ten czas poświęciłam na budowanie formy na mistrzostwa świata i Europy. To był rok intensywnej pracy z trenerem Jaredem Westem i całym zespołem. Przede mną dwa tygodnie przerwy na odpoczynek w domu, a potem lecimy do Hiszpanii na kolejne zgrupowanie, przygotowywać się do grudniowych mistrzostw Świata. Będziemy trenować wspólnie z Holenderkami i Australijkami, więc będziemy miały mocną grupę treningową – mówi Agata Barwińska.

Medaliści

Laser Radial (ILCA 6)

  1. Agata Barwińska (Polska) – 34 pkt
  2. Maxime Jonker (Holandia) – 54 pkt
  3. Vasileia Karachaliou (Grecja) – 60 pkt

Laser Standard (ILCA 7)

  1. Michael Becket (Wlk. Brytania) – 23 pkt
  2. Filip Jurisic (Chorwacja) – 39 pkt
  3. Jonatan Vadnai (Węgry) – 43 pkt

Po tym sukcesie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin spotkał się z Agatą Barwińską, Mistrzynią Europy w żeglarskiej klasie Laser Radial.

W miniony weekend zawodniczka MOS Iława nie tylko obroniła zeszłoroczny brązowy medal europejskiego czempionatu, ale z dużą przewagą wywalczyła złoto w tej olimpijskiej klasie.

– Pani Agata jest niezwykle utalentowana, dlatego te wyniki nie są żadnym przypadkiem. Konsekwentne potwierdzanie swoich umiejętności i formy w imprezie rangi mistrzostw Europy świadczy o dużej klasie sportowca. Jestem dumny, że mogłem złożyć osobiste gratulacje ledwie dwa dni po zdobyciu tego tak ważnego tytułu w sportowej karierze – mówi marszałek Brzezin.

Agata Barwińska na tegorocznej Gali Sportu została Sportowcem Roku Warmii i Mazur, jest także sportową stypendystką Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W tym roku wystartuje jeszcze w grudniowych mistrzostwach świata – będzie się do nich przygotowywała na hiszpańskich wodach.

– Chcę walczyć o medale i choć wiem, że ze sportowym szczęściem różnie bywa, to na pewno przygotuję się najlepiej jak tylko mogę – obiecuje świeżo upieczona mistrzyni Europy.

Źródło: PZŻ, WWiM

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *