5,7 MLN BEZPŁATNYCH MASECZEK DLA WARMII I MAZUR. PO 4 SZTUKI NA MIESZKAŃCA

5,7 mln maseczek trafi do mieszkańców województwa warmińsko mazurskiego z Agencji Rezerw Strategicznych. O udostępnieniu w trybie zarządzania kryzysowego maseczek obywatelom najbardziej dotkniętych koronawirusem regionów informował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Przekazał on, że do woj. pomorskiego trafi ponad 10 mln maseczek, a do woj. warmińsko-mazurskiego ponad 5 mln.

Także dziś, w piątek 5 marca na konferencji prasowej Ministra Zdrowia, informacja ta została potwierdzona.

W związku z pogarszającymi się wynikami dotyczącymi nowych zachorowań, hospitalizacją pacjentów w województwie pomorskim i warmińsko-mazurskiego, podjęliśmy decyzję o wyposażeniu mieszkańców tych regionów w maseczki ochronne. Każdy z mieszkańców będzie mógł otrzymać 4 sztuki. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczy do wojewodów łącznie 15 mln maseczek – 9,3 mln dla regionu pomorskiego oraz 5,7 mln dla warmińsko-mazurskiego. Różnica w liczbie maseczek wynika z liczby osób zamieszkujących te regiony. W nadchodzących tygodniach – zależnie od sytuacji epidemicznej – będziemy dostarczać maseczki do kolejnych województw.

Służby wojewody warmińsko-mazurskiego podają, że do regionu systematycznie docierają transporty z Agencji Rezerw Strategicznych z bezpłatnymi maseczkami ochronnymi dla mieszkańców. M.in. w Ełku rozpoczęto już ich dystrybucję.

Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Krzysztof Kuriata powiedział w piątek PAP, że Warmia i Mazury otrzymają w sumie 5,7 mln trójwarstwowych maseczek medycznych. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców regionu oznacza to średnio cztery maseczki na osobę.

Z Agencji Rezerw Strategicznych trafiają one do pięciu komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, które przekazują je do poszczególnych gmin.

„W gminach będą zapewne wyznaczone punkty dystrybucyjne, typu sołtysi, sklepy, świetlice, bo gminy mają różne pomysły i się do tego przygotowują” – mówił Kuriata.

PAP/ gov.pl/ red

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *