1 OSOBA ZGINĘŁA, 8 RODZIN STRACIŁO DOM W TRAGICZNYM POŻARZE KOŁO SAMBOROWA

Wczoraj wieczorem w miejscowości Zabłocie wchodzącej w skład sołectwa Samborowo doszło do tragicznego pożaru domu jednorodzinnego. Śmierć poniosła około 50-letnia kobieta.

Kilkanaście minut po godzinie 22:00, 11 lutego wpłynęło zgłoszenie o pożarze w budynku wielorodzinnym, w miejscowości Zabłocie.

Informator przekazał, że pali się na parterze i kilka osób nie może wydostać się z budynku. Do akcji z ostródzkiej jednostki ratowniczo-gaśniczej wyjechały dwa samochody gaśnicze, podnośnik hydrauliczny i samochód rozpoznawczo ratowniczy. Ponadto dyspozycję wyjazdu otrzymały jednostki OSP: Turznica, Ornowo, Samborowo, Reszki i Smykówko.

W momencie przybycia straży pożarnej pożarem objęte było jedno z mieszkań na parterze i drewniana klatka schodowa. Spośród siedemnastu osób przebywających w budynku, trzynaście  samodzielnie go opuściło. Troje strażacy ewakuowali z piętra przy pomocy drabin, a nieprzytomną kobietę odnaleźli w mieszkaniu na parterze. Została wyniesiona na zewnątrz, niestety lekarz z zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego stwierdził jej zgon.

Strażacy wprowadzili dwie gaśnicze linie wężowe do mieszkania na parterze oraz jedną po drabinie na piętro. Ogień szybko się rozprzestrzeniał. Sprzyjała temu konstrukcja budynku – drewniane stropy. Jednak udało się opanować pożar i nie dopuścić do przeniesienia na piętro.

Akcja była bardzo trudna, , trwała kilka godzin. Strażacy musieli pracować zabezpieczeni w aparaty powietrzne, chroniące drogi oddechowe. Działania gaśnicze, wraz z prewencyjnym dozorowaniem trwały niemal do godziny 3:00. Brało w nich udział 42 strażaków.

Ogień nie dotarł do mieszkań na piętrze, ale zostały zalane podczas akcji gaśniczej. Czy i kiedy mieszkańcy będą mogli do nich wrócić zadecyduje Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

opracowanie i zdjęcia: kpt. Grzegorz Różański

 

 

Post Author: redaktor

1 thought on “1 OSOBA ZGINĘŁA, 8 RODZIN STRACIŁO DOM W TRAGICZNYM POŻARZE KOŁO SAMBOROWA

    Ona

    (12 lutego 2019 - 09:16)

    Miejscowość Samborowo kolonia nie Zapłocie jakieś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *