NOWE SANATORIUM DLA OSÓB Z USZKODZENIEM OŚRODKOWEGO UKŁADU NERWOWEGO

Najczęstszą przyczyną niesprawności a w konsekwencji niezdolności do pracy wśród osób w wieku produkcyjnym są choroby układu nerwowego. Powodują one miejscowe uszkodzenie mózgu. Cierpiący na te dolegliwości, to osoby ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu lub urazach czaszkowo-mózgowych. W tej grupie mogą się również znaleźć chorzy po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych.

Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu odbijają się na całym organizmie, doprowadzając nierzadko do kalectwa, a nawet śmierci. Odzyskanie zdolności do pracy dla osób właśnie z tej grupy jest bardzo istotna. Od 1 lipca 2019 roku w Uzdrowisku Konstancin Zdrój jest realizowany nowy pilotażowy program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS dla osób z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

Dlaczego powstał nowy profil rehabilitacji

Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego zgłaszali wiele postulatów w sprawie nowego programu. Jednak decydujące znaczenie miała liczba orzeczeń osób ubiegających się po raz pierwszy o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Wydane oceny stanu zdrowia przez lekarzy orzeczników ZUS w 2017 roku dały jasny obraz tego, że najczęstszymi przyczynami niezdolności do pracy były:

  • nowotwory – 23,9 proc. ogółu orzeczeń,

  • choroby układu krążenia – 19,5 proc.,

  • choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego – 15,1 proc.,

  • zaburzenia psychiczne – 11,1 proc., urazy kości, stawów i tkanek miękkich – 7,5 proc.,

  • choroby układu nerwowego – 7,6 proc.

Grupa osób ze stwardnieniem rozsianym, po udarze mózgu czy też urazach czaszkowo mózgowych, a także po operacjach łagodnych guzów środczaszkowych korzystały do tej pory z rehabilitacji ZUS o profilu „narząd ruchu”. Jednak ta rehabilitacja nie zaspokaja ich różnorodnych i specyficznych potrzeb a przede wszystkim oczekiwań.– wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Nowy profil rehabilitacji powinien zaspokoić oczekiwania wielu osób niezdolnych do pracy.

Foto: Uzdrowisko Konstancin Zdrój

 

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *