Zamknij

ZNAMY UZASADNIENIE WNIOSKU O ODWOŁANIE ADAMA SZCZEPKOWSKIEGO ZE STANOWISKA WÓJTA GMINY GRUNWALD

14:22, 26.04.2021 redakcja Aktualizacja: 16:40, 26.04.2021
Skomentuj

Dziś informowaliśmy Was o tym, że do Komisarza Wyborczego w Elblągu wpłynęło zawiadomienie o tym, że grupa mieszkańców Gminy Grunwald zamierza wystąpić z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania Wójta Gminy Grunwald ze stanowiska przed upływem kadencji. W skład komitetu referendalnego weszli: Jadwiga Dymkowska, Sylwia Sadowska-Yusufoglu, Małgorzata Schmidt, Alina Szymańska, Dariusz Borkowski i Piotr Kołodziejski. Pisalismy o tym tutaj: BĘDZIE REFERENDUM O ODWOŁANIE WÓJTA GMINY GRUNWALD? JEST JUŻ KOMITET REFERENDALNY

Teraz poznaliśmy uzasadnienie. 

UZASADNIENIE WNIOSKU O ODWOŁANIE ADAMA SZCZEPKOWSKIEGO ZE STANOWISKA WÓJTA GMINY

Wypełniając obowiązki określone w art. 13 ust. 2 i ust.3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U z 2019 r., poz.741) przedstawiamy uzasadnienie odwołania Adama Szczepkowskiego ze stanowiska wójta przed upływem kadencji:

Pan Adam Szczepkowski dopuścił się szeregu działań na szkodę mieszkańców Gminy Grunwald. Po nieskutecznym referendum w sprawie odwołania Rady Gminy Grunwald napisał w dniu 3 listopada 2020 r. pismo do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Pana Artura Chojeckiego wnosząc o podjęcie działań zmierzających do odwołania Rady Gminy w trybie nadzorczym. Następnie pismo o podobnej treści skierował w dniu 5 marca 2021 roku do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Pana Mateusza Morawieckiego.

Dla osiągnięcia oczekiwanego efektu posłużył się szeregiem kłamstw, manipulacji oraz działań niegodnych. Opisał rzekomy "układ". Dla uwiarygodnienia skupił się nie tylko działaniach Radnych, ale także wszedł w intymne sprawy ich rodzin, opisując między innymi orientację seksualną dzieci!

W sposób absolutnie skandaliczny poruszył kwestię zdrowia psychicznego jednej z radnych. Naruszył w ten sposób art. 12 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, art. 47 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, dopuścił się zniesławień osób pełniących funkcje publiczne, co penalizowane jest w art. 212 i art. 216 Kodeksu karnego. W powyższej sprawie czynności sprawdzające prowadzi Prokuratura Rejonowa w Elblągu.

Pan Adam Szczepkowski w sposób bezpardonowy zaatakował nie tylko Radnych, ale także Policję, Prokuraturę Rejonową w Ostródzie, Sąd Rejonowy w Ostródzie i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, zarzucając tym instytucjom i ludziom tam pracującym brak bezstronności i udział w spisku. Zaatakował również przedstawicieli władz centralnych w osobie pana Posła Zbigniewa Babalskiego, jak również innych samorządowców czyli Starostę Ostródzkiego Andrzeja Wiczkowskiego, Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Daje podstawę do przekonania o kompletnym braku umiejętności współpracy.

Poza skandaliczną treścią opisanych powyżej listów wcześniejsze działania Adama Szczepkowskiego również wskazują na potrzebę podjęcia inicjatywy referendalnej. Nie ma on jakiegokolwiek konstruktywnego pomysłu na naprawienie trudnej sytuacji finansowej Gminy. Jedynym forsowanym przez niego rozwiązaniem jest stałe dążenie do powiększenia zadłużenia.

W dotychczasowym okresie sprawowania urzędu wójta Adam Szczepkowski dopuścił się szeregu nieprawidłowości, zaniechań, działań nieetycznych. Zostało to zidentyfikowane przez szereg niezależnych instytucji. W tym miejscu należy wymienić:

1. Niezgodne z prawem zwalnianie kluczowych pracowników Urzędu Gminy Grunwald. (sekretarza, skarbnika, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego), co naraziło Gminę na straty finansowe w kwocie przekraczającej 50 000 zł. Stanowi to ewidentne naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

2. Zatrudnienie w Urzędzie Gminy Grunwald i jednostkach podległych żony, kuzyna i szwagra wójta. Adam Szczepkowski zatrudnił na stanowisku swojego zastępcy Pana Sławomira Saprykę, który jest jego kuzynem. Krótko po rozpoczęciu obecnej kadencji władz samorządowych żona wójta Pani Brygida Szczepkowska została zatrudniona w Gminnym Ośrodku Kultury w Gierzwałdzie. Natomiast w nowoutworzonej jednostce organizacyjnej - Grunwaldzkim Centrum Sportu, Rekreacji i Turystyki na umowę-zlecenie zatrudniony został szwagier wójta Pan Mariusz Kowalkowski. Mimo, iż stopień pokrewieństwa łączący Pana Sławomira Saprykę i wójta Adama Szczepkowskiego nie wyklucza możliwości nawiązania stosunku pracy to jednak ocena etyczna takiego zjawiska jest zdecydowanie negatywna. Podobnie należy ocenić zatrudnienie żony w jednostce kultury podległej wójtowi, jak również zlecanie usług w Grunwaldzkim Centrum Sportu, Rekreacji i Turystyki szwagrowi. Działania te noszą ewidentne znamiona nepotyzmu. Pozostają w ewidentnej sprzeczności z zobowiązaniami składanymi przez Adam Szczepkowskiego w kampanii wyborczej, ale także z oczekiwaniami mieszkańców Gminy.

3. Brak umiejętności współpracy w rozwiązywaniu problemów społecznych. Przykładem tego może być działanie przy podejmowaniu próby likwidacji dwóch publicznych szkół bez przeprowadzenia jakichkolwiek konsultacji z zainteresowanymi.

4. Podejmowanie ważnych decyzji inwestycyjnych bez jakiejkolwiek konsultacji z Radą Gminy. Przykładem takiego działania było podpisanie wstępnych umów na realizację dwóch dużych projektów informatycznych i dopiero po podpisaniu poinformowanie o tym fakcie radnych.

5. Dokonanie niezgodnych z prawem i nieracjonalnych zakupów inwestycyjnych. Dokonywanie zakupów usług niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

6. Zawieranie niekorzystnych dla Gminy Grunwald umów z prawnikami i brak odpowiedniego nadzoru nad ich działalnością.

7. Niezgodne z prawem ocenianie dyrektorów szkół publicznych. Do kompetencji wójta należy m.in. ustalanie wysokości dodatków motywacyjnych dyrektorów. Adam Szczepkowski w okresie od 1 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku pozbawił wszystkich dyrektorów publicznych placówek oświatowych należnych im dodatków motywacyjnych. Kryteria ich przydzielania Rada Gminy Grunwald określiła w uchwale nr XXVI/121/09 z 24 kwietnia 2009 r.

8. Niezgodne z prawem przeprowadzenie konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Stębarku, co potwierdzone zostało w rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Warmińsko-Mazurskiego oraz w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

9. Niezgodne z prawem zaniżanie dotacji oświatowych dla podmiotów niepublicznych, co zostało potwierdzone 3 wyrokami Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie.

10. Brak jawności i transparentności w sprawowaniu urzędu, co przejawia się m.in. w utrudnianiu dostępu do informacji publicznej, co zostało potwierdzone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Elblągu, które 27 razy uchylało decyzje wójta o odmowie udzielania informacji publicznej oraz przez 15 wyroków Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, stwierdzających bezczynność w udzielaniu informacji publicznej.

Pan Adam Szczepkowski powyższymi działaniami podważył w stopniu znacznym zaufanie mieszkańców Gminy Grunwald do swojej osoby, co skutkuje potrzebą organizacji referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska przed upływem kadencji.

Jednocześnie na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. z 2019 r., poz.741) podajemy treść pytania, które będzie przedmiotem referendum:

Pytanie:

Czy jest Pani / Pan za odwołaniem Adama Szczepkowskiego ze stanowiska wójta Gminy Grunwald przed upływem kadencji?

Źródło: Punkt Przedszkolny Stębark

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%