Zamknij

NIE ŻYJE OSTRÓDZKI POETA TADEUSZ KLABUHN

20:45, 02.10.2018 redaktor Aktualizacja: 11:59, 04.10.2018
Skomentuj

Napłynęła do nas smutna wiadomość. Dziś o trzeciej w nocy ostródzka kultura poniosła olbrzymią stratę - w wieku 69 lat po ciężkiej chorobie zmarł ostródzki poeta Tadeusz Klabuhn. W piątek odbędzie się ostatnie pożegnanie Pana Tadeusza.

Tak poetę Tadeusza Klabuhna wspomina Ewa Bawolska:

Wiem, że Pan Tadeusz ciężko ostatnio chorował, dlatego nie zaskoczyła, ale bardzo bardzo zasmuciła mnie ta wiadomość. Pan Tadeusz był moim mentorem. To on w latach 80-tych,  będąc czołowym członkiem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury wprowadzał mnie w arkana poezji i wskazywał, jak kształtować swój warsztat poetycki. Będę wspominała go jako człowieka, który miał niesamowitą delikatność, ale też i stanowczość w swoich wypowiedziach.

Tadeusz Klabuhn urodził się 10 lipca 1949 roku w Ostródzie. Z wykształcenia był technikiem mechanikiem.

Od 1981 roku był członkiem Korespondencyjnych Klubów Młodych Pisarzy w Lesznie i Olsztynie. Był współzałożycielem Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i Stowarzyszenia Autorów Polskich, wiceprzewodniczącym oddziału warmińsko-mazurskiego SAP w Ostródzie.

Był członkiem Ostródzkiego Stowarzyszenia Kulturowego "Sasinia", Poetyckiej Grupy Pomost, Współzałożyciel twórczej grupy Formacja Art-Laboro RSTK w Ostródzie, Formacji Art-alatus.

Animator ostródzkiego życia poetyckiego. Był współorganizatorem konkursów literackich o "Laur Zielonego Liścia" im. Michała Kajki w latach 1983-2000.

"Pierwsze próby zapisu swoich emocji poczyniłem w wieku 24 lat. Wtedy to, w kwietniu 1974 roku, na świat przyszła moja pierworodna córka Joanna. Nie sądziłem, że pierwsze teksty wierszowane to już poezja... Chciałem po prostu upamiętnić tę ważną cezurę życia. Nie wiedziałem, że radosne dla mej żony Małgorzaty i dla mnie chwile świętej tajemnicy narodzin człowieka są możliwe do określenia słowem. Od tego momentu nie zrezygnowałem z pisania, wciąż powstawały kolejne wiersze. Po sześciu latach pisania, czyli w 1980 roku nastąpił mój debiut poetycki w prasie. Miał on miejsce w periodyku Konkursu "O Liść Akantu", który ogłoszony był przez Korespondencyjny Klub Młodych Pisarzy w Olsztynie." -mówił w książkach "Ostródzcy poeci o sobie" i "Ostródzianie o swoim mieście"

Autor prozy, poezji, recenzji i opracowań literackich, historycznych, legend. Swoje utwory publikował w czasopismach lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich,również w almanachach i wydawnictwach zbiorowych:

  • Debiuty poetyckie`85 (Warszawa, 1990)
  • Kształt miłości (Szczecin, 1991)
  • Taka jesteś kochana ojczyzno
  • Muchaja (Kraków, 2001)
  • Świadectwo obecności (Ostróda, 2001)
  • Zaułki natchnione poezją (Łomianki, 2005)
  • Poezja pięknego miasta (Ostróda, 2006)
  • Otwarte okno (Ostróda, 2008)

Ma w swoim dorobku tomiki poetyckie:

  • Czasoprzestrzeń Czarnolasu (Ostróda, 1985)
  • Ojczyzna Chleba i Kwiatów (1988)

Źródło: Leksykon Warmii i Mazur, red.

(redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

JerzyJerzy

0 0

Bóg daje Życie oraz tylko Bóg zabiera z Doczesnej Pielgrzymki.
Prośmy by Bóg dał Siłę do Wiary całej Rodzinie, Przyjaciołom oraz wszystkim znajomych którzy znają
Dobro które Św. Pamięci Tadeusz zostawił dla Polski. 13:46, 05.10.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%