ZMARŁ JAN PURZYCKI, SCENARZYSTA, KTÓRY URODZIŁ SIĘ W OSTRÓDZIE

We wtorek 20 sierpnia w wieku 71 lat zmarł Jan Purzycki – scenarzysta takich filmowych przebojów jak „Wielki Szu” (z niezapomnianą rolą Jana Nowickiego), „Złotopolskich” czy „Piłkarski Poker” (z kreacją Janusza Gajosa).

Jan Purzycki urodził się 20 czerwca 1948 roku w Ostródzie.

Zanim został scenarzystą pracował w biurze projektów, w stadninie koni, bywał też elektrykiem.

W roku 1980 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Oprócz wymienionych na wstępie filmów spod jego pióra wyszły także takie produkcje jak „Akwarium” na podstawie powieści Wiktora Suworowa, „Prawo ojca” z Markiem Kondratem, „Prymas –trzy lata z tysiąca” z Andrzejem Sewerynem. Za ten ostatni film był nominowany w kategorii najlepszy scenariusz do Polskiej Nagrody Filmowej czyli Orła. Przez cztery lata był także scenarzystą lubianego serialu „Złotopolscy”.

Oprócz działalności stricte filmowej był także wiceprezesem Radiokomitetu, a przez miesiąc nawet szefem TVP. Doradzał Lechowi Wałęsie, prowadząc m.in. jego pierwszą telewizyjną kampanię prezydencką. Jak wiemy, robił to skutecznie, gdyż Lech Wałęsa wygrał bez problemów w drugiej turze ze Stanisławem Tymińskim, wcześniej w pokonanym polu pozostawiając m.in. premiera Tadeusza Mazowieckiego. Działał także w studiu filmowym “Dom”, którego był kierownikiem literackim. Angażował się również w działalność edukacyjną, będąc wykładowcą na Wydziale Reżyserii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest też autorem kilku książek bazujących na jego scenariuszach.

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *