Zamknij

ZASP NAGRODZIŁ OSTRÓDZIANKĘ AGNIESZKĘ SKRZYPCZAK NAGRODĄ TEATRALNĄ IM. LEONA SCHILLERA

15:34, 14.03.2019 redakcja Aktualizacja: 15:47, 14.03.2019
Skomentuj

Zarząd Główny ZASP-Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, na podstawie Regulaminu Nagrody i rekomendacji Programowej Rady Sekcji ZASP, podjął uchwałę o przyznaniu Nagrody im. Leona Schillera trzem artystom:  Agnieszce Skrzypczak - pochodzącej z Ostródy aktorce oraz- Aleksandrze Starzyńskiej - scenografce - Radosławowi Stępniowi - reżyserowi i dramaturgowi.

Programowa Rada Sekcji rozpatrzyła zgłoszone kandydatury do Nagrody im. Leona Schillera. Po zapoznaniu się z załączoną dokumentacją, Rada postanowiła rekomendować do Nagrody Zarządowi Głównemu trzy osoby: Aleksandrę Starzyńską, zgłoszoną przez Sekcję Scenografów ZASP przy aprobacie Sekcji Teatrów Lalkowych, Agnieszkę Skrzypczak, wytypowaną przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP oraz Radosława Stępnia, którego kandydaturę zgłosił Oddział Krakowski Stowarzyszenia. Zarząd Główny, po zapoznaniu się z protokołem Rady, zaakceptował  jej opinię.

Nagroda nosi miano jednego z najwybitniejszych inscenizatorów przedwojennej polskiej sceny, a zarazem świetnego organizatora, pedagoga a także prezesa Stowarzyszenia od roku 1950 aż do śmierci, 25 marca 1954 roku.

Nagroda, pierwotnie przyznawana jedynie reżyserom, jest wyróżnieniem za wysoką jakość - wykonawczą i realizatorską - wnoszoną do sztuki teatralnej przez młodych twórców: artystów teatru, zespołów składających się z młodych artystów sceny, może być także wyróżnieniem za pracę teoretyczną z dziedziny teatru.

Zgodnie z tradycją nazwiska laureatów podaje się do publicznej wiadomości 14 marca - w rocznicę urodzin Leona Schillera.

AGNIESZKA SKRZYPCZAK - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, aktorka łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza, na deskach którego zadebiutowała jeszcze jako studentka rolą Jean w "Gorącym lecie w Oklahomie" w reżyserii Artura Urbańskiego. Wśród jej kreacji aktorskich, m.in.: Ada w "Instynkcie gry", Michelle w "Gruzach", Sylwia w "Zwłoce", Masza w "Lekcjach miłości", Kleopatra w "Antoniuszu i Kleopatrze", Natalia w "Wassie Żeleznowej", Herta w "Placu bohaterów", Morris w "Otchłani", Natasza w "Trzech siostrach", oraz Jola w "Beauty" i Ewa w "Widoku z mostu" w telewizyjnych inscenizacjach zrealizowanych w ramach projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych "Teatroteka".

Laureatka Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia dla studentów uczelni artystycznych (2012), wielu nagród na XXX Festiwalu Szkól Teatralnych w Łodzi: Nagrody jury za rolę w spektaklu "Z Różewicza dyplom", Nagrody im. prof. Michała Pawlickiego za "inteligencję, humor i nadzieję dla zawodu aktorskiego" oraz Nagrody łódzkich dziennikarzy za "aktorską indywidualność" a także Nagrody dla młodej aktorki za rolę w monodramie "Marzenie Nataszy" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi na XIII Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu, Nagrody im. Andrzeja Nardellego, przyznanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych ZASP za najlepszy debiut aktorski za rolę w "Marzeniu Nataszy" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi, "Talentu Trójki" w kategorii: Teatr za "charyzmę sceniczną oraz niezwykłą różnorodność środków aktorskich, pozwalających mierzyć się z kolejnymi postaciami w sposób wiarygodny, warsztatowo nienaganny, przy jednoczesnej, bezwzględnej szczerości wobec siebie i wobec sztuki", Nagrody Dyrektora Wydziału Kultury UMŁ "Srebrnego Pierścienia" za rolę w monodramie "Marzenie Nataszy", II Nagrody na 49. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie oraz Złotej Maski - nagrody łódzkich dziennikarzy dla najlepszego debiutu aktorskiego za rolę w spektaklu "Marzenie Nataszy" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi.

W swojej rekomendacji do Nagrody, Krystyna Piaseczna i Łukasz Kaczyński z Sekcji Krytyków Teatralnych piszą:

Dziś (...) jest czołową aktorką nie tylko swojego pokolenia w wielopokoleniowym zespole Teatru im. Jaracza, ale też wśród pozostałych scen dramatycznych Łodzi. Dla widza jest gwarancją najwyższej rangi aktorstwa. Na spektakle Jaracza, w których jest obsadzana, chodzi się już w dużej mierze "na Skrzypczak". Można dziś łatwo wskazać cechy jej aktorstwa i typy postaci, które pogłębia z sezonu na sezon otwierając widzów na nowe płaszczyzny rozumienia człowieczeństwa/kobiecości. (...) Przyznanie Agnieszce Skrzypczak Nagrody im. Schillera (...) będzie docenieniem nie tylko jej wielkiego talentu, wspaniałej osobowości artystycznej, ale także wzorowej postawy zawodowej: uczciwości i poświęcenia.

Źródło: ZASP, Foto: ZASP, Teatr Jaracza w Łodzi

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%