Z OSTATNIEJ CHWILI! WYBUCH GAZU I POŻAR DOMU WE FLORCZAKACH (GM. ŁUKTA). JEDNA OSOBA RANNA

Dziś, w sobotę 22 stycznia doszło do dużego pożaru domu jednorodzinnego we Florczakach w Gminie Łukta. Jedna osoba odniosła obrażenia.

O godz. 13:00 do Państwowe Straży Pożarnej w Ostródzie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego we Florczakach w Gminie Łukta. W zgłoszeniu jako prawdopodobną przyczyną pożaru wymieniono wybuch butli z gazem.

W sumie działania gaśnicze prowadziło 5 zastępów straży pożarnej. Na miejsce pożaru zadysponowano 2 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Morąga oraz 3 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Florczak, Łukty i Żabiego Rogu.

Jak poinformował nas mł. bryg. Marcin Wiśniewski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie, na miejsce wezwano także karetkę pogotowia, ponieważ jeden z mieszkańców budynku – męzczyzna – uległ poparzeniu i ostatecznie został zabrany do szpitala. Przed przybyciem jednostek straży pożarnej budynek opuściło 6 osób, w tym 5 nie odniosło żadnych obrażeń.

Przybyli na miejsce strażacy zastali całkowicie rozwinięty pożar budynku mieszkalnego jednorodzinnego łącznie z palącą się konstrukcją dachu.

Jak się okazało, butla z gazem nie uległa uszkodzeniu. Z bardzo wstępnych ustaleń strażaków wynika, że przyczyną pożaru mogło być rozszczelnienie zaworu przy butli podczas np. jej wymiany. Gaz ulatniał się w zamkniętej przestrzeni w jednym z pomieszczeń tego budynku. Mogło dojść do zapłonu zgromadzonego w pomieszczeniu gazu i wybuchu. Sama butla z gazem nie uległa rozerwaniu, a gaz wybuchł poza nią. Podkreślamy, że to bardzo wstępne prawdopodobne przyczyny wybuchu i pożaru.

Aktualnie strażacy kończą prace na miejscu zdarzenia i dogaszają pożar. Niestety budynek nie nadaje się do zamieszkania.

Foto: KP PSP Ostróda

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *