XX DOŻYNKI POWIATU OSTRÓDZKIEGO

Tradycyjnie w niedzielne popołudnie (8 września), na placu przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie, ostródzianie i mieszkańcy powiatu świętowali zbiór tegorocznych rolniczych plonów. W powiatowych dożynkach uczestniczyli rolnicy oraz mieszkańcy z większości gmin i miast powiatu oraz przedstawiciele samorządów różnych szczebli. Organizatorami XX Dożynek Powiatu Ostródzkiego byli: Starostwo Powiatowe w Ostródzie oraz Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Olsztynie.

Święto dziękczynienia za plony rozpoczęło uroczyste nabożeństwo w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Ostródzie. Po części liturgicznej, Miejska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Edwarda Rawińskiego poprowadziła barwny korowód dożynkowy z kościoła na plac przed Starostwem Powiatowym w Ostródzie. Tu, w ramach drugiej, oficjalnej części uroczystości, gospodarze dożynek: Andrzej Wiczkowski – Starosta Ostródzki oraz Zofia Stankiewicz – członek zarządu W-M Izby Rolniczej przywitali przybyłych gości. W tym roku honory Starościny i Starosty dożynek powiatowych pełnili Państwo Edyta i Marian Rodziewicz, którzy prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Jarnołtowo, specjalizujące się w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Gospodarstwo jest modernizowane ze środków własnych oraz unijnych. Z programów modernizacja gospodarstw rolnych zakupiono maszyny rolnicze. Starostę i Starościnę dożynek powiatowych uhonorowano pamiątkową statuetką oraz koszem kwiatów.
Po oficjalnych przemówieniach przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych nastąpiły prezentacje grup wieńcowych z poszczególnych gmin Powiatu Ostródzkiego oraz występy artystyczne. W dwóch koronnych konkursach dożynkowych: powiatowym – na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy – 2019” oraz zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurską Izbę Rolniczą, w którym laureatów wieńcowych wyłaniała publiczność – zwycięzcą został wieniec z Gminy Małdyty. II miejsce w wieńcowym konkursie powiatowym uzyskał wieniec Gminy Dąbrówno, a III – Gmina Miłakowo. Cztery równorzędne wyróżnienia otrzymały gminy: Ostróda, Łukta , Morąg, Miłomłyn.
W czasie kiedy komisje konkursowe wyłaniały zwycięzców, publiczność mogła na scenie podziwiać piękno polskiego folkloru. Tancerze Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo” z Olsztyńskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, w oryginalnych strojach ludowych odtwarzali polskie tańce, pieśni i obrzędy wzbudzając zainteresowanie i fascynację ich pięknem i bogactwem.
Na terenie dożynek można było podziwiać stoiska gmin powiatu, m.in. z Morąga, Miłomłyna, Dąbrówna, Grunwaldu, z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostródzie oraz – Stowarzyszenia Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą” w Ostródzie, a także – wielu instytucji i firm rolniczych. Firma „Perkoz” z Lichtajn przygotowała wystawę i prezentację maszyn i ciągników rolniczych. Stoiska, wystrojem oraz zapachem przygotowanych i serwowanych potraw, wabiły wszystkich uczestników dożynek. Przybyli goście mogli skosztować smakołyków ufundowanych przez gospodarzy, a przygotowanych przez Centrum Dobrego Smaku.
W konkursie na Stoisko dożynkowe 2019 wyróżniono wszystkie wystawiające się gminy oraz Stowarzyszenie Działkowców Ogrodu „Nad Drwęcą w Ostródzie.
Świętowanie uprzyjemniały występy artystyczne zespołów ludowych: z Gminy Morąg „Eurobabki”, z Gminy Miłakowo „Warmianki”, z Gminy Grunwald „Dybzaki”, z Gminy Dąbrówno „Antonówki”, z Gminy Miłomłyn „Mozaika”.
XX Dożynki Powiatu Ostródzkiego zaszczycili swą obecnością, m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z powiatu ostródzkiego. Uroczystość prowadzili Wioletta Rusinkowska oraz Marek Flak.
Źródło: Powiat Ostródzki, zdjęcia: Marika Kłosowska

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *