WYRÓŻNIENIA DLA M. DANOWSKIEGO – KOMENDANTA KPP OSTRÓDA, ORAZ K. MAJEWSKIEGO

W atmosferze uśmiechu i szczególnych wyróżnień upłynęła gala podsumowująca rok z Polą i „Profilaktyką Smyka”. W trakcie uroczystego spotkania, które patronatem honorowym objął wojewoda, zaprezentowano efekty policyjnej pracy, nagrodzono laureatów konkursu plastycznego oraz podziękowano tym, dzięki którym Pola ruszyła w świat warmińsko-mazurskich uczniów. Muzyczne niespodzianki dla zebranych gości przygotował także Chór Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego.

W piątek 25 listopada Urząd Wojewódzki w Olsztynie stał się miejscem, w którym odbyło się szczególne przedsięwzięcie. W jednej sali spotkali się policjanci, przedstawiciele władz samorządowych, oświaty oraz dzieci. A wszystko po to, by podsumować kilkanaście miesięcy profilaktycznej pracy, której głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa najmłodszych. Przed tym, jak niebezpieczne konsekwencje mogą mieć przeróżne decyzje dzieci, przestrzegała w tym czasie Pola, fikcyjna bohaterka książeczki „Na ratunek Poli”.

W trakcie uroczystej gali funkcjonariusze zaprezentowali zgromadzonym efekty podejmowanych działań, wyróżnili także tych, którzy umożliwili „Profilaktyce Smyka” dotarcie do najdalszych zakątków naszego województwa. W uroczystym spotkaniu udział wzięli: nadinsp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie, Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski, Jolanta Piotrowska – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Małgorzata Chochlajtner – reprezentująca Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, kierownictwo Policji garnizonu warmińsko-mazurskiego, przedstawiciele oświaty, zaprzyjaźnionych instytucji oraz dzieci.

Dzięki udzielonemu wsparciu finansowemu przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego pod koniec 2021 roku zakupiono 2000 książeczek. „Pakiety startowe” zostały przekazane na ręce komendantów i profilaktyków, po to, by na własnym „podwórku” upowszechniali wypracowaną przez policjantów formę edukowania najmłodszych. Starania podjęte przez komendantów z poszczególnych powiatów oraz zrozumienie idei policyjnych działań okazane przez samorządy lokalne, umożliwiły zintensyfikowanie profilaktycznej aktywności. Dzięki zaangażowaniu samorządów możliwy był zakup ponad 40 tysięcy książeczek oraz skompletowanie pakietów edukacyjnych. W trakcie ostatnich miesięcy policjanci przeprowadzili ponad 1200 spotkań z dziećmi w ramach „Profilaktyki Smyka” i na tym nie poprzestają. Pola wciąż gości w szkołach i edukuje. najmłodszych.

Scenę urzędu wojewódzkiego już na samym początku gali opanowały dzieci. Najmłodsi wysłuchali najpierw historyjki „Nie odwracaj wzroku”, odczytanej przez nadinsp. Tomasza Klimka. Chwilę później podopieczni sekcji tanecznej i wokalnej Braniewskiego Centrum Kultury zaprezentowali gościom utwór „Z Polą w świat”, który jest nieodłącznym elementem policyjnych działań.

Na scenie wystąpiła także 9-letnia Aurelia Kwiatkowska z Ostródy, która wyrecytowała wierszyk o Poli.

Pod koniec października br. policjanci z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Olsztynie ogłosili konkurs plastyczny dla dzieci. Zadaniem dla uczniów przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych było zilustrowanie swojej ulubionej przygody Poli. Mali twórcy mogli wykonać pracę wykorzystując przy tym dowolną technikę. Do organizatorów wpłynęło łącznie ponad 1200 prac. Komisja, której przewodził generał nie miała prostego zadania. Po długich naradach wyłoniono zwycięzców.

Miejsce I zdobył: Elliot Karniłowicz, 9-latek z Gołdapi

Na II miejscu podium uplasował się Antoni Kruszyński – 7-latek z Zagaj

Miejsce III zdobyła Anastazja Wiśniewska – 6-latka z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Olsztynie

Podczas gali wyróżniono także tych, którzy swoją postawą i zaangażowaniem umożliwili Poli podróż w świat warmińsko-mazurskich uczniów. Order „Przyjaciela Poli” z rąk nadinsp. Tomasza Klimka otrzymali:

Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski

Podinsp. Dariusz Stachelek – Komendant Powiatowy Policji w Gołdapi

Podinsp. Marcin Danowski – Komendant Powiatowy Policji w Ostródzie

Anna Kowalczyk – Dyrektor Braniewskiego Centrum Kultury

Gala była także doskonałym momentem na to, aby przedstawić tych policjantów, którzy swoją kreatywnością, umiejętnością poruszania się wśród różnych grup wiekowych, jak również zdolnością korzystania z różnych narzędzi (w tym z „Poli”) – wyróżniają się na tle swoich kolegów i koleżanek. W gronie siedmiu wyróżnionych funkcjonariuszy przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie znaleźli się:

1)   kom. Marta Andruczyk z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi

2)   podkom. Katarzyna Stankiewicz z Komendy Miejskiej w Elblągu

3)   st.sierż. Joanna Manelska z KPP w Szczytnie

4)   st.asp. Joanna Kwiatkowska z KPP w Iławie

5)   asp. Marta Kabelis z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach

6)   nadkom. Anna Szypczyńską z KPP w Piszu

7)   podinsp. Krzysztof Majewskiego z KPP w Ostródzie

Na zakończenie tego uroczystego spotkania głos zabrali nadinsp. Tomasz Klimek – Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie oraz Pan Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski. W słowach kierowanych do zebranych gości podkreślali znaczenie policyjnych działań w o obszarze przeciwdziałania zagrożeniom, które czyhają na najmłodszych w codziennym życiu.

Za oprawę muzyczną gali odpowiadał Chór Policji Garnizonu Warmińsko-Mazurskiego, który zaprezentował się w niecodziennej, rozrywkowej odsłonie.

Przypomnijmy, że „Profilaktyka Smyka” jako kompleksowe działanie profilaktyczne funkcjonuje na terenie naszego garnizonu już od ponad roku. Pomysł na stworzenie fikcyjnej bohaterki, która na swoim przykładzie będzie edukować dzieci, zrodził się w Braniewie pod koniec 2020r. Pola, której imię znamy już bardzo dobrze, prezentuje najmłodszym czytelnikom trzynaście niebezpiecznych sytuacji, w których tak naprawdę może znaleźć się każde dziecko. Fikcyjną bohaterkę z opresji ratuje bohater w niebieskim mundurze – policjant. Aby książeczka przypadła do gustu dzieciom nawiązano współpracę z 13-letnim wówczas Wiktorem Zygo, mieszkańcem Braniewa, który podjął wyzwanie i zilustrował dzieło. Postać stworzona dla najmłodszych przez ich starszego rówieśnika musiała trafić do małych odbiorców, tak też się stało. O Poli można było nie tylko przeczytać, ale i o niej posłuchać z radiowych głośników. Co więcej, przygody tej niefrasobliwej dziewczynki trafiły na ekrany, a wszystko za sprawą policjantów, którzy stworzyli nagrania, na których czytają historyjki dzieciom.  Na tym jednak nie poprzestano. Książeczka „Na ratunek Poli” stała się punktem wyjścia do kompleksowych profilaktycznych działań, skierowanych do najmłodszych uczniów. Stworzone pakiety edukacyjne, w skład których weszły m.in. scenariusze zajęć, kolorowanki, dyplomy oraz pieczątka trafiły do szkół. Profilaktyczny potencjał książeczki dostrzegł jednak szybko szef warmińsko-mazurskich funkcjonariuszy nadinsp. Tomasz Klimek, dla którego bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem. Podjęte działania przez Pana generała oraz nawiązana współpraca z Wojewodą Warmińsko-Mazurskim umożliwiły rozpowszechnienie materiałów wśród wszystkich uczniów naszego województwa.

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *