REQUIEM MOZARTA W FILHARMONII I KATEDRZE ŚW. JAKUBA W OLSZTYNIE

Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza na „Requiem Mozarta”. Koncerty odbędą się w Filharmonii 8 kwietnia o godz. 19:00 oraz 10 kwietnia w Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Olsztynie.

Mozartowskie Requiem to nie tylko jedno z największych arcydzieł muzycznych w historii, lecz także utwór, którego tajemnicze okoliczności powstania obrosły legendą. Mniej lub bardziej barwne teorie powstania tego dzieła inspirują do dziś twórców teatralnych i filmowych. Prawda jest taka, że to nie tajemniczy wysłannik, uosabiający śmierć, zamówił Requiem. Nie zrobił tego też muzyczny wróg Mozarta, Antonio Salieri. Mozart nie opracowywał tekstu mszy za zmarłych z myślą o własnym pogrzebie. Wiemy natomiast, że kompozytor rzeczywiście nie znał zamawiającego, którym był hrabia Franz Walsegg zu Stuppach.
Ten muzyczny amator chętnie organizował w swoim pałacu wykonania cudzych utworów pod własnym nazwiskiem – takie było przeznaczenie Requiem, które Walsegg chciał poświęcić pamięci zmarłej żony. Mozart przyjął zamówienie i naszkicował około 40 stron, ale później musiał pilnie zająć się dokończeniem oper Łaskawość Tytusa Czarodziejski flet, a do Requiem już nie zdołał powrócić.
 
Filharmonia Warmińsko-Mazurska we współpracy z olsztyńskimi chórami oraz znakomitymi solistami zaprasza na dwa wykonania tego arcydzieła. W sferze profanum – w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w piątek, 8 kwietnia o godz. 19:00 oraz w sferze sacrum – w Bazylice Katedralnej Świętego Jakuba w Olsztynie w niedzielę, 10 kwietnia o godz. 20:00.  
 

Requiem Mozarta
8 kwietnia, godz. 19:00 – sala koncertowa FWM
10 kwietnia, godz. 20:00 – Bazylika Katedralna Św. Jakuba w Olsztynie

 

Piotr Sułkowski – dyrygent

Aleksandra Zamojska – sopran

Ewa Menaszek – alt

Adam Zdunikowski – tenor

Łukasz Konieczny – bas

Chór Cantores Varmienses / przygotowanie chóru – Benedykt Błoński

Olsztyński Chór Lekarzy Medici pro Musica działający przy Warmińsko-Mazurskiej Izbie Lekarskiej / przygotowanie chóru – Małgorzata Wawruk

Zespół wokalny „ProForma” / przygotowanie – Marcin Wawruk

Olsztyński Chór „Bel Canto” / przygotowanie chóru –  Jan Połowianiuk

Chór Collegium Baccalarum / przygotowaniu chóru – Agata Wilińska

Chór Collegium Musicum / przygotowanie chóru – Janusz Wiliński

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

Wolfgang Amadeus Mozart – Requiem d-moll KV 626

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *