Wspólnie z Fundacją Wspierania Działań Artystycznych BalticAlians, Stowarzyszeniem Muzycznym „Zamkowy Chór Kameralny” oraz Centrum Kultury w Ostródzie i Muzeum w Ostródzie zapraszamy wszystkich na wyjątkowy koncert muzyki barokowej „Zaczynamy od Bacha”, który odbędzie się 31 marca o godz. 17.30 w Zamku Krzyżackim w Ostródzie.
Barroco w języku włoskim to nic innego jak perła o nieregularnym kształcie, coś nietypowego, unikatowego. Kompozytorzy epoki baroku przełamywali konwenanse i szukając nowych barw, środków ekspresji tworzyli nowe nurty w historii muzyki, niekiedy całkowicie odchodząc od starych, osłuchanych form.
Pierwsze koncerty Zaczynamy od Bacha odbyły się w Filharmonii Wejherowskiej oraz podczas Festiwalu Języki Muzyki i obejmowały występ Orkiestry Kameralnej BalticAlians, lecz nie były to zwyczajne koncerty orkiestry kameralnej, a koncert orkiestry złożonej z solistów, bowiem
każdy członek orkiestry mógł się zaprezentować również jako solista, a program obejmował barokowe koncerty na skrzypce, altówki i wiolonczele. Dzięki tak nietypowemu doborowi repertuaru, koncerty poprzez swoją wszechstronność i barwność zelektryzowały publiczność i wzbudziły owacje na stojąco.
Po sukcesie pierwszych koncertów Zaczynamy od Bacha, postanowiono rozszerzyć propozycję repertuarową koncertów o kompozycję Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego, włączając w tworzenie projektu Zamkowy Chór Kameralny z Ostródy. Dzięki temu koncerty zyskają jeszcze więcej głębi i kolorytu, pokazując zarówno piękno muzyki smyczkowej jak i ludzkiego głosu.
Program koncertu:
Część 1 koncertu
• J. S. Bach – Koncert na dwoje skrzypiec d–moll
• A. Vivaldi – Koncert na dwie wiolonczele g–moll
• G. P. Telemann – Koncert na dwie altówki G–dur
• A. Vivaldi – Koncert na dwoje skrzypiec a–moll
Część 2 koncertu
• J. S. Bach – Jesus bleibet meine Freude
• J. S. Bach – O Haupt voll Blut
• G. B. Pergolesi – Stabat Mater
Artyści, których zobaczymy i usłyszymy w Ostródzie podczas koncertu „Zaczynamy od Bacha”:
Zamkowy Chór Kameralny – przygotowanie Joanna Jaskółowska
Orkiestra Kameralna BalticAlians – przygotowanie Jan Staruch
Dyrygent – Urszula Borejszo
Partie solowe w Stabat Mater:
Sopran – Tatiana Lavrik
Mezzo sopran – Jagoda Staruch
Bilety w przedsprzedaży będą dostępne w Amfiteatrze (pokój 105) oraz na stronie internetowej Interticket.
Cena: Normalny/30 zł, ulgowy/25 zł (seniorzy 60+, młodzież z legitymacją szkolną)
Kilka słów o artystach:
• BalticAlians powstało w listopadzie 2018 roku. Idea powstania orkiestry zrodziła się ze wspólnej pasji studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku do smyczkowej muzyki kameralnej i chęci dzielenia się nią z innymi. Dzięki swojemu zapałowi i talentowi, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu.
Od momentu powstania orkiestra zorganizowała szereg koncertów z udziałem wielu profesjonalnych muzyków światowej sławy, m. in. z Karoliną Piątkowską – Nowicką, Robertem Kwiatkowskim, Georgem Tchitchinadze, Robertem Kabarą, Cezariuszem Gadziną czy Pawłem Zagańczykem. Jesienią 2019 roku BalticAlians zorganizowało międzynarodowy projekt z udziałem członków Zehetmair Quartet, Jakubem Jakowiczem oraz Christianem Elliottem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a także wzięło udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej NeoArte – Syntezator Sztuki. W okresie pandemii orkiestra wykonała nagranie „Orawy” Wojciecha Kilara, w którym wystąpił gościnnie Sebastian Karpiel–Bułecka.
We wrześniu 2020 roku Orkiestra Kameralna BalticAlians wzięła udział w premierze utworu „Polichromie Świętojańskie” autorstwa Agnieszki Stulgińskiej w Centrum św. Jana w Gdańsku, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. W sierpniu 2021 orkiestra zorganizowała i wykonała koncert „Zaczynamy od Bacha” w Wejherowskim Centrum Kultury – Filharmonia „Kaszubska” a we wrześniu wystąpiła na Festiwalu „Języki Muzyki” w Gdańsku. W marcu 2022 BalticAlians wzięło udział w koncertach w ramach współpracy z Chórem Politechniki Gdańskiej oraz chórem Uniwersytetu Morskiego przy oratorium Magnificat J.Ruttera, oraz wystąpiła pod batutą Roberta Kabary z koncertem pamięci Krzysztofa Pendereckiego „Penderecki in Memoriam w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Koszalińskiej oraz Filharmonii Warmińsko–Mazurskiej.
Zamkowy Chór Kameralny
• Zamkowy Chór Kameralny powstał we wrześniu 1997 roku z inicjatywy wieloletniego dyrygenta Andrzeja Kowalskiego i jako zespół miejski znalazł swoją siedzibę w Centrum Kultury w Ostródzie. Obecnie rolę dyrygenta pełni Joanna Jaskółowska. Chór liczy ok. 30 osób. W skład zespołu wchodzą uzdolnieni muzycznie amatorzy, których łączy wielka miłość do wspólnego muzykowania. W repertuarze ZCK są utwory patriotyczne, religijne, biesiadne, ludowe, poważne i rozrywkowe z różnych epok. Chór dał już ponad 200 koncertów w Polsce i za granicą, uświetnia obchody świąt państwowych w mieście, bierze udział w przeglądach i festiwalach.
Ma na swoim koncie kilka nagród, m.in. 2 miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii w 2009 r.; 1 miejsce w I Turnieju Chóralnym „O Puchar Mazur Zachodnich” w Łukcie w 2016 r., Srebrne Pasmo w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd w Chełmnie oraz 2 miejsce w IX Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie w 2022 roku.
Koncerty odbędą się w:
- Zamku Krzyżackim w Ostródzie (31.03.2022)
- Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych – Katedra w Dobrym Mieście (01.04.2022)
- Planowane jest też nagranie koncertu w Ostródzie oraz retransmisja w Polskim Radiu Olsztyn i w socialmediach Fundacji