„ZACZYNAMY OD BACHA”! ZAPRASZAMY NA KONCERT MUZYKI BAROKOWEJ W OSTRÓDZIE!

Wspólnie z Fundacją Wspierania Działań Artystycznych BalticAlians, Stowarzyszeniem Muzycznym „Zamkowy Chór Kameralny” oraz Centrum Kultury w Ostródzie i Muzeum w Ostródzie zapraszamy wszystkich na wyjątkowy koncert muzyki barokowej „Zaczynamy od Bacha”, który odbędzie się 31 marca o godz. 17.30 w Zamku Krzyżackim w Ostródzie.

Barroco w języku włoskim to nic innego jak perła o nieregularnym kształcie, coś nietypowego, unikatowego. Kompozytorzy epoki baroku przełamywali konwenanse i szukając nowych barw, środków ekspresji tworzyli nowe nurty w historii muzyki, niekiedy całkowicie odchodząc od starych, osłuchanych form.
Pierwsze koncerty Zaczynamy od Bacha odbyły się w
Filharmonii Wejherowskiej oraz podczas Festiwalu Języki Muzyki i obejmowały występ Orkiestry Kameralnej BalticAlians, lecz nie były to zwyczajne koncerty orkiestry kameralnej, a koncert orkiestry złożonej z solistów, bowiem
każdy członek orkiestry mógł się zaprezentować również jako
solista, a program obejmował barokowe koncerty na skrzypce, altówki i wiolonczele. Dzięki tak nietypowemu doborowi repertuaru, koncerty poprzez swoją wszechstronność i barwność zelektryzowały publiczność i wzbudziły owacje na stojąco.

Po sukcesie pierwszych koncertów Zaczynamy od Bacha, postanowiono rozszerzyć propozycję repertuarową koncertów o kompozycję Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego, włączając w tworzenie projektu Zamkowy Chór Kameralny z Ostródy. Dzięki temu koncerty zyskają jeszcze więcej głębi i kolorytu, pokazując zarówno piękno muzyki smyczkowej jak i ludzkiego głosu.

Program koncertu:

Część 1 koncertu

• J. S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec dmoll
• A. Vivaldi
Koncert na dwie wiolonczele gmoll
• G. P. Telemann
Koncert na dwie altówki Gdur
• A. Vivaldi
Koncert na dwoje skrzypiec amoll


Część 2 koncertu

• J. S. Bach Jesus bleibet meine Freude
• J. S. Bach
O Haupt voll Blut
• G. B. Pergolesi
Stabat Mater

Artyści, których zobaczymy i usłyszymy w Ostródzie podczas koncertu „Zaczynamy od Bacha”:

Zamkowy Chór Kameralny przygotowanie Joanna Jaskółowska
Orkiestra Kameralna BalticAlians
przygotowanie Jan Staruch
Dyrygent
Urszula Borejszo
Partie solowe w
Stabat Mater:
Sopran
Tatiana Lavrik
Mezzo
sopran Jagoda Staruch

Bilety w przedsprzedaży będą dostępne w Amfiteatrze (pokój 105) oraz na stronie internetowej Interticket.

Cena: Normalny/30 zł, ulgowy/25 zł (seniorzy 60+, młodzież z legitymacją szkolną)

 

Kilka słów o artystach:

BalticAlians powstało w listopadzie 2018 roku. Idea powstania orkiestry zrodziła się ze wspólnej pasji studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku do smyczkowej muzyki kameralnej i chęci dzielenia się nią z innymi. Dzięki swojemu zapałowi i talentowi, grupa tworzy najbardziej inspirujący i obiecujący zespół działający na Pomorzu.

Od momentu powstania orkiestra zorganizowała szereg koncertów z udziałem wielu profesjonalnych muzyków światowej sławy, m. in. z Karoliną Piątkowską Nowicką, Robertem Kwiatkowskim, Georgem Tchitchinadze, Robertem Kabarą, Cezariuszem Gadziną czy Pawłem Zagańczykem. Jesienią 2019 roku BalticAlians zorganizowało międzynarodowy projekt z udziałem członków Zehetmair Quartet, Jakubem Jakowiczem oraz Christianem Elliottem w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, a także wzięło udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej NeoArte Syntezator Sztuki. W okresie pandemii orkiestra wykonała nagranie Orawy Wojciecha Kilara, w którym wystąpił gościnnie Sebastian KarpielBułecka.

We wrześniu 2020 roku Orkiestra Kameralna BalticAlians wzięła udział w premierze utworu Polichromie Świętojańskie autorstwa Agnieszki Stulgińskiej w Centrum św. Jana w Gdańsku, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. W sierpniu 2021 orkiestra zorganizowała i wykonała koncert Zaczynamy od Bacha” w Wejherowskim Centrum KulturyFilharmonia Kaszubska” a we wrześniu wystąpiła na Festiwalu Języki Muzyki” w Gdańsku. W marcu 2022 BalticAlians wzięło udział w koncertach w ramach współpracy z Chórem Politechniki Gdańskiej oraz chórem Uniwersytetu Morskiego przy oratorium Magnificat J.Ruttera, oraz wystąpiła pod batutą Roberta Kabary z koncertem pamięci Krzysztofa Pendereckiego „Penderecki in Memoriam w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Filharmonii Koszalińskiej oraz Filharmonii WarmińskoMazurskiej.

Zamkowy Chór Kameralny

Zamkowy Chór Kameralny powstał we wrześniu 1997 roku z inicjatywy wieloletniego dyrygenta Andrzeja Kowalskiego i jako zespół miejski znalazł swoją siedzibę w Centrum Kultury w Ostródzie. Obecnie rolę dyrygenta pełni Joanna Jaskółowska. Chór liczy ok. 30 osób. W skład zespołu wchodzą uzdolnieni muzycznie amatorzy, których łączy wielka miłość do wspólnego muzykowania. W repertuarze ZCK są utwory patriotyczne, religijne, biesiadne, ludowe, poważne i rozrywkowe z różnych epok. Chór dał już ponad 200 koncertów w Polsce i za granicą, uświetnia obchody świąt państwowych w mieście, bierze udział w przeglądach i festiwalach.

Ma na swoim koncie kilka nagród, m.in. 2 miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii w 2009 r.; 1 miejsce w I Turnieju Chóralnym „O Puchar Mazur Zachodnich” w Łukcie w 2016 r., Srebrne Pasmo w Ogólnopolskim Konkursie Kolęd w Chełmnie oraz 2 miejsce w IX Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie w 2022 roku.

Koncerty odbędą się w:

  • Zamku Krzyżackim w Ostródzie (31.03.2022)
  • Kościele pw. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych Katedra w Dobrym Mieście (01.04.2022)
  • Planowane jest też nagranie koncertu w Ostródzie oraz retransmisja w Polskim Radiu Olsztyn i w socialmediach Fundacji

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *