Zamknij

WYBUCH GAZU PRZY SOWIŃSKIEGO, ZAWALONE BUDYNKI - NAD JEZIOREM DRWĘCKIM ODBYŁY SIĘ ĆWICZENIA RATOWNICZE

13:09, 20.04.2018 redaktor
Skomentuj

Jak powszechnie wiadomo straż pożarna pożarną jest już tylko z nazwy. Dzisiejsze czasy, rozwój cywilizacyjny niesie wiele zagrożeń.

W środkach masowego przekazu mogliśmy niedawno usłyszeć o wybuchu gazu i w następstwie zawaleniu się kamienicy w Poznaniu.  Tego typu zdarzenia wymagają użycia wykwalifikowanych ratowników, specjalistów w wielu dziedzinach ratowniczych oraz sprzętu specjalistycznego. Takie akcje są trudne do przeprowadzenia, wymagają koordynacji i działania wspólnie grup specjalistycznych i innych podmiotów ratowniczych. Jednym z elementów przygotowywania się na potrzeby realnych działań są warsztaty ratownicze. Takie odbyły się 18-19 kwietnia w Olsztynie i Ostródzie.

W ćwiczeniach udział wzięli członkowie grup specjalistycznych z:

  • Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego "ŻURAW Olsztyn-Ostróda",
  • Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Gdańska
  • Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Chełmży
  • Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Łomży
  • Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Nidzicy
  • Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej USAR POLAND i jednocześnie funkcjonariusze SA PSP Kraków z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych z Nowego Sącza
  • Grupy Ratownicze PCK z Olsztyna i Ostródy
  • Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ostródzie
  • Pracownicy naukowi Instytutu Budownictwa, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie

Pierwszego dnia w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Olsztynie odbyły się wykłady na temat konstrukcji budynków i wytrzymałości materiałów budowlanych. Prelekcje przeprowadzili zaproszeni goście: dr inż. Joanna Pawłowicz dr inż. Piotr Bilko z Instytutu Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. Ponadto dowódcy poszczególnych grup przedstawiali krótkie wystąpienia dotyczące składu grup, przeszkolenia, wyposażenia oraz podejmowanych działań.

Drugiego dnia nad brzegiem Jeziora Drwęckiego w Ostródzie powstało swoiste miasteczko strażackie. Jednym z elementów ćwiczeń było sprawdzenie logistycznych, samowystarczalnych możliwości prowadzenia długotrwałych akcji ratowniczych.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że w kamienicach przy ulicy Sowińskiego w Ostródzie doszło do wybuchu gazu. Budynki ulęgły częściowemu zawaleniu, przysypując ludzi. Pododdział podzielony został na dwie grupy, które jednocześnie z przeciwległych stron budynku musiały się do niego dostać i przebić do kondygnacji piwnicznej. Działania były wielowarstwowe, wymagały użycia sprzętu specjalistycznego i zastosowania technik przebić przez ściany i stropy oraz stabilizacji naruszonych konstrukcji budynków. Jednocześnie monitorowany był stan budynków. Dodatkowo naukowcy z UWM prowadzili badania, jaki wpływ na konstrukcje budynku mają działania ratownicze strażaków. Warsztaty ratownicze były także okazją do wzajemnego zapoznania się grup specjalistycznych, wymianą doświadczeń oraz konsultacji z naukowcami.

Opracował: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: kpt. Rafał Napiórkowski

(redaktor)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%