Zamknij

WSZYWKA WARSZAWA - CZY WARTO Z NIEJ SKORZYSTAĆ?

08:58, 05.12.2022 Aktualizacja: 19:52, 19.02.2024
Skomentuj

Esperal, czyli wszywka alkoholowa, jest często wybierany przez osoby, które chcą wyjść z alkoholizmu i są pewne swojej decyzji. Wielu z nich ma obawy, czy Esperal na pewno jest skuteczny.

Efekty jego działania można uznać za bardzo skuteczne, mimo, że nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego nie są niczym pożądanym, nawet przez osoby uzależnione. Stan ten możemy porównać do typowego kaca, jednak intensywność objawów jest kilkakrotnie większa podczas stosowania Esperalu niż w warunkach neutralnych.

Należy pamiętać, że esperal nie stanowi złotego rozwiązania problemu uzależnienia. Aby wynieść jak najwięcej z terapii z użyciem wszywki alkoholowej, alkoholik musi przejść rozbudowany i skomplikowany etap leczenia. Wszywka ma dość silny wpływ, ale jest także bardzo niebezpieczna. Zagraża bowiem równowadze psychicznej osoby uzależnionej, wywołując nieprzyjemne skojarzenia ze spożywaniem alkoholu. Uważamy, że Esperal jest najbardziej skuteczny, gdy jest stosowany w połączeniu z długotrwałym leczeniem alkoholizmu. Esperal i terapie nie są podejściami wzajemnie się wykluczającymi i świetnie do siebie pasują.

Czy warto zatem skorzystać z leczenia za pomocą wszywki alkoholowej? Przekonajmy się.

Czym jest i jak działa wszywka?

Wszywka Warszawa to potoczne określenie leku, jakim jest Esperal, którego substancją aktywną jest disulfiram (DSF).

Jednak ten lek nie leczy alkoholizmu; raczej powoduje nieprzyjemne skutki uboczne, gdy jest spożywany z alkoholem. Jest wszczepiany pod skórę, uwalniając z czasem disulfiram.

Po podaniu alkoholu do organizmu następuje reakcja chemiczna, która podnosi poziom aldehydu octowego i wywołuje ciężkie objawy nietolerancji alkoholu, podobne do kaca. Lek ten musi być podawany przez lekarza i spożywany pod ścisłym nadzorem. Pacjenci poddawani takiemu leczeniu muszą być świadomi działania i objawów tej substancji.

Disulfiram blokuje proces enzymatyczny, który rozkłada napoje alkoholowe w wątrobie. Uniemożliwia to organizmowi wchłanianie i rozkładanie alkoholu, co powoduje, że ludzie są odurzeni. Wymioty, nudności, kołatanie serca i trudności w oddychaniu to jedne z objawów, które mogą wystąpić u pacjentów. Oprócz palpitacji serca może dojść do zawału! Osoby, które były narażone na działanie etanolu mogą doświadczać nieprzyjemnych objawów nawet przez 12 godzin po przyjęciu pojedynczej dawki disulfiramu.

Jak wygląda zabieg?

Nie ma wątpliwości, że zabieg wszczepienia Esperalu jest bezpieczny, a także prosty w wykonaniu. Zabieg przeprowadza się poprzez wykonanie nacięcia w skórze w okolicy, w której instalowany jest lek. Po zastosowaniu środka, rana jest zszywana przez chirurga. Zabieg implantacji jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, a po jego zakończeniu pozostaje jedynie niewielka blizna.

Jak długo działa wszywka?

Nie można podać dokładnych ram czasowych tego, jak długo utrzymuje się wszywka alkoholowa, ponieważ zależy to od kilku czynników. Najbardziej krytycznym aspektem jest tutaj dawkowanie, które ustala specjalista na podstawie wieku, stanu zdrowia i stopnia uzależnienia pacjenta. Ogólnie rzecz biorąc, czas działania esperalu to około osiem do dziesięciu miesięcy. Niekiedy okres ten może wydłużyć się do trzynastu miesięcy.

Czy wszywka jest dla każdego?

Nadużywanie alkoholu jest trudnym problemem, ale bez implantów byłoby to prawie niemożliwe. Technika wszywki alkoholowej jest skuteczną metodą zapobiegania głodu i uzależnienia, bez konieczności uciekania się do niebezpiecznej operacji. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, o których należy pamiętać przed pójściem pod nóż, a są to: osoby nietrzeźwe, niepełnoletnie, nadwrażliwe na składniki leku oraz osoby z chorobami serca i problemami psychicznymi.

Czy warto z niej skorzystać?

Esperal od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Rzadko powoduje skutki uboczne, ale jeśli pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarskich, mogą wystąpić u nich działania niepożądane. Najważniejszą zaletą wszywek alkoholowych jest pozytywny wpływ na funkcjonowanie fizyczne. Gdy alkoholik nie spożywa alkoholu, organy wewnętrzne organizmu regenerują się, co skutkuje lepszym funkcjonowaniem układu wewnętrznego. Pacjenci z wszywkami alkoholowymi odzyskują również pełną kontrolę nad swoim życiem, co prowadzi do większego komfortu psychicznego. Nie bez znaczenia jest również korzystny wpływ szybkiego działania esperalu. Obowiązkowe jest jednak, aby pacjenci byli trzeźwi i nie spożywali alkoholu co najmniej 24 godziny przed zabiegiem.

Jakie są argumenty za?

  • Psychiczna bariera

Osoba, która nie panuje nad ilością spożywanego alkoholu potrzebuje bariery, która skutecznie powstrzymuje ją od picia. Wszywka powoduje, że uzależniony w obawie o wystąpienie skutków ubocznych zaprzestaje sięgania po kieliszek.

  • Pomoc przy zerwaniu z nałogiem

Esperal zalecany jest jako forma terapii, należy pamiętać, że nie leczy alkoholizmu. Mimo to, cieszy się dużą skutecznością wśród osób, które naprawdę chcą zerwać z nałogiem. To uzupełnienie innych form leczenia, takich jak np. terapia psychologiczna czy AA.

  • Skutki uboczne i strach przed nimi

Wszywka alkoholowa odstrasza od picia alkoholu ze względu na silne i bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Po zetknięciu się disulfiramu z alkoholem dochodzi do zatrucia organizmu, a efekty występują już po około 15-20 minutach.

  • Cena

Mimo, że lek nie jest refundowany przez NFZ, to jego cena jest przystępna na każdą kieszeń.

  • Długi czas działania

Wszywka alkoholowa pozwala na pełną abstynencję przez co najmniej 8 miesięcy. Dla osoby, która pragnie wyjść z choroby alkoholowej może to być czas na rozpoczęcie całkiem nowego życia, pozbawionego alkoholu.

Gdzie wykonać zabieg?

Walka z chorobą, jaką jest alkoholizm jest długa i bardzo kręta. Warto jednak podjąć pierwszy krok ku leczeniu i zdecydować się na zabieg implantacji Esperalu.

Nasi lekarze mogą zająć się potrzebami pacjentów przed, w trakcie i po leczeniu alkoholizmu.

Esperal może być skuteczny w pewnych warunkach i dla pewnej grupy pacjentów. Sam implant ma jednak ograniczoną skuteczność, dlatego powinien być jedynie elementem wieloetapowego leczenia alkoholizmu, obejmującego pomoc psychiatry i psychologa oraz spotkania grupy AA.

Największym lękiem osób uzależnionych w trakcie leczenia jest izolacja i opuszczenie. Kiedy osoby uzależnione poddawane są intensywnym oddziaływaniom terapeutycznym, ograniczenie kontaktu z bliskimi jest tego skutkiem. Właśnie dlatego, Esperal może okazać się najwłaściwszym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą rezygnować z chociażby życia rodzinnego czy kariery.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%