SZKOŁY ZAMKNIĘTE DO WIELKANOCY – OGŁOSZONO STAN EPIDEMII W POLSCE

Od 14 marca 2020 roku mieliśmy w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. Dziś na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego został ogłoszony stan epidemii.

Po ogłoszeniu stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzono liczne ograniczenia w życiu społecznym m. in. wróciły kontrole na granicach, imprezy masowe zostały odwołane, ograniczono działanie sklepów i restauracji, zamknięto szkoły. O szczegółach pisaliśmy tutaj: POLSKA ZAMYKA GRANICE – STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO W KRAJU OD JUTRA

Wprowadzenie stanu epidemii to kolejny krok walki rządu z epidemią koronawirusa. Ta decyzja pociągnie za sobą następne ograniczenia i zmiany w życiu codziennym.

Podstawa prawna, która pozwala wprowadzić stan zagrożenia epidemicznego i stan epidemii, jest taka sama. To ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych z dnia 5 grudnia 2008 roku.

Dziś też oficjalnie została przedłużona przerwa w działaniu szkół do Świąt Wielkanocnych. Ponadto wzrosła kara dla osób nieprzestrzegających nałożonej na nich kwarantanny z 5000 zł do 30 000 zł.

Nie zostały przełożone wybory prezydenckie. Ich data pozostaje, jest to 10 maja.

Należy pamiętać, że czasie stanu epidemii obowiązują te same ograniczenia co w okresie zagrożenia epidemicznego. Jednak w razie konieczności mogą zostać wprowadzone dodatkowe środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się epidemii np. wprowadzenie tzw. „strefy zero”. Taka strefa to obszar znajdujący się bezpośrednio wokół ogniska wirusa. Podlega on ściśle określonym ograniczeniom i środkom kontroli.

Premier i ministrowie podziękowali polskiemu społeczeństwu za zdyscyplinowanie i wsparcie okazywane sobie nawzajem w tych trudnych czasach.

 

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *