Zamknij

W BRZYDOWIE POSADZONO TRZY DĘBY KATYŃSKIE POŚWIĘCONE BRACIOM DOMARADZKIM

18:04, 27.04.2019 redakcja Aktualizacja: 19:00, 27.04.2019
Skomentuj

W czwartek 25 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Brzydowie odbyła się uroczystość posadzenia trzech Dębów Katyńskich.

Szkoła uzyskała certyfikat dla dębu poświęconemu kapitanowi Kazimierzowi Domaradzkiemu, oficerowi zdradziecko zamordowanemu przez NKWD. W ramach podjętej idei łączenia rodzin, dwa pozostałe dęby posadzono dla upamiętnienia pozostałych dwóch braci Kazimierza, kapitanów Antoniego Leona i Tadeusza Domaradzkich, także zdradziecko zamordowanych.

Wśród gości przybyłych na tę niezwykłą uroczystość znaleźli się m.in.: senator RP Bogusława Orzechowska, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Marek Nowacki, wójt Gminy Ostróda Bogusław Fijas, komendant WKU w Ostródzie zastępca wójta Grzegorz Kastrau, kierownik referatu oświaty Ewa Malinowska, komendant WKU ppułk. Adam Basak oraz przedstawiciele Wojska Polskiego z Morąga, policji, straży pożarnej, straży granicznej, ZUOK Rudno, PPP w Ostródzie, dyrektorzy przedszkoli i szkół oraz firmy Model Art. Nie zabrakło także przedstawicieli lokalnych społeczności, sołtysów, rodziców i dzieci.

Po mszy świętej celebrowanej przez proboszcz Romana Wiśniewskiego i dziekana Romana Wiśniowieckiego, która odbyła się w miejscowym kościele p.w. Świętej Trójcy, uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na teren Szkoły Podstawowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po Hymnie Państwowym i przemówieniach odczytano modlitwę katyńską. Piękne słowa o patriotyzmie i pamięci tragicznej historii w życiu teraźniejszym skierował do wszystkich zebranych kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Następnie poświęcono i posadzono 3 Dęby Pamięci poświęcone:

  • Dowódcy kompanii Baonu KOP "Skałat" Kazimierzowi Zbigniewowi Domaradzkiemu
  • Kapitanowi Rezerwy Tadeuszowi DOmaradzkiemu
  • Kapitanowi w stanie spoczynku Antoniemu Leonowi Domaradzkiemu

Dęby zostały posadzone w ramach programu patriotyczno-edukacyjnego "Katyń... ocalić od zapomnienia". Organizatorami uroczystości była Szkoła Podstawowa im. Janusz Korczaka w Brzydowie i Parafia p.w. Św. Trójcy, zaś dobrym duchem całej akcji był Jan Domański, przedstawiciel Rodziny Katyńskiej z Nidzicy

Krótkie życiorysy upamiętnionych:

Kazimierz Zbigniew Domaradzki

- Kapitan, dowódca kompanii odwodowej baonu (KOP) Korpusu Ochrony Pogranicza - Skałat urodził się 18 lipca 1903 roku w Tarnopolu. Absolwent tamtejszego gimnazjum. W 1936 roku dowódca 2 kompanii 83 pułku piechoty w Kobryniu. Od 17 września 1939 roku adiutant dowódcy baonu KOP Skałat. Zamordowany w 1940 roku przez NKWD w Kijowie. Pochowany na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie -Bykowni. Brat Antoniego i Tadeusza. Dotychczas nie upamiętniony.

Antoni Leon Domaradzki

- Kapitan (w stanie spoczynku), awansowany pośmiertnie na stopień majora, urodził się 27 maja 1897 roku w Tarnopolu. Żołnierz Legionów. W latach 1915-1918 znalazł się w niewoli rosyjskiej. W Wojsku Polskim od 1919 roku, służył w 3 baonie etapowym, w 5 i 2 pułku piechoty. W 1920 roku ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Warszawie. Był dowódcą pododdziału piechoty w 54 Pułku Piechoty. Więzień Kozielska. Zamordowany przez NKWD w Katyniu w 1940 roku. Brat Tadeusza. Posiada Dąb Pamięci posadzony w 2010 r. przez Starostwo Powiatowe w Zambrowie

Tadeusz Domaradzki

- Kapitan rezerwy, awansowany pośmiertnie na stopień majora urodził się 3 lipca 1899 roku także w Tarnopolu. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej, był dowódcą drużyny w 3 kieleckim baonie etapowym i dowódcą plutonu w baonie celnym nr 23 oraz w 77 pułku piechoty. W latach 30-tych w IV baonie Korpusu Ochrony Pogranicza i w baonie manewrowym w Rembertowie. W 1920 roku został mianowany podporucznikiem, a dwa lata później porucznikiem. Więziony w Kozielsku, zamordowany w 1940 roku przez NKWD w Katyniu, spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Posiada Dąb Pamięci posadzony w 2010 r. przez Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr. 6 we Wrocławiu

Opracowanie biografii: Jan Domański - Członek Rodziny Katyńskiej w Olsztynie, mieszkaniec Nidzicy. Na podstawie Ksiąg Cmentarnych Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu i Kijowie-Bykowni.

Tekst: Anna Brodzińska, foto: Krystyna Ruczyńska

 

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%