VII DNI GIZEWIUSZA W OSTRÓDZIE 14, 22, 24 PAŹDZIERNIK- PROGRAM – ODWOŁANE!

EDYCJA: Z UWAGI NA EPIDEMIĘ KORONAWIRUSA DNI GIZEWIUSZA ZOSTAŁY ODWOŁANE. O NOWYCH TERMINACH POINFORMUJEMY JEŚLI TYLKO BĘDZIE INFORMACJA!

W dniach 14 października, 22 października i 24 października Parafia Ewangelicko – Augsburska w Ostródzie zaprasza na spotkania i koncert zorganizowane z okazji VII Dni Gizewiusza w Ostródzie.

Szczegółowy program VII Dni Gizewiusza poniżej:

 • Prof. Grzegorz Jasiński UWM
  Prelekcja „Trzecia droga. Mazurski separatyzm na przykładzie dra Kurta Obitza.”
  14 października 2020 g. 18.00
  Czytelnia Biblioteki Miejskiej
 • Dr Robert Kempa
  Prelekcja „Między Polską a Niemcami. Plebiscyt na Warmii i Mazurach.”
  22 października 2020 g. 18.00
  Czytelnia Biblioteki Miejskiej
 • Wystawa „Bohaterowie plebiscytu”
  Lipiec – październik 2020
  Sala wystaw czasowych w Muzeum w Ostródzie
 • Koncert Nina Nu „Głos dawnych Mazurów”
  24 października 2020 g. 18.00
  Sala reprezentacyjna Centrum Kultury
  /podczas koncertu wystawa malarstwa Hanny Żebrowskiej.
  Koncert z wierszami poetów mazurskich żyjących w XVIII,XIX i początkach XX-go wieku, m. in. Michała Kajki, Gotfryda Bendziułły, Tobiasza Stullicha, Jana Luśtycha czy Jerzego Tadeusza Krzywoszewskiego, do których muzykę napisała i śpiewa giżycczanka – Monika Wierzbicka występująca obecnie pod pseudonimem artystycznym Nina Nu.
  Ludzie ziemi, nauczyciele, działacze społeczni ci znani i ci, których już nie pamiętamy, mówią swoim głosem o sprawach, które ich dotyczyły: o miłości, o ojczystym języku, o radości i zachwycie nad miejscem, w którym przyszło im żyć. Nad pięknem naszych Mazur. Raz ten głos jest uroczysty, raz zwyczajny a innym razem żartobliwy. Muzyka utrzymana jest w charakterze folkowo jazzowym. Wiersze śpiewane są po polsku; nie zabraknie jednak akcentu języka mazurskiego.
  Pomysł recitalu i płyty o tym samym tytule przyszedł podczas pracy nad programem „Powróćmy do korzeni”, który Nina Nu przygotowała na zamówienie Muzeum Ziemi Piskiej w ramach obchodów 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
  Monika Wierzbicka – pseudonim artystyczny Nina Nu – Dwukrotnie nominowana do nagrody muzycznej FRYDERYK, zdobywczyni III miejsca na 25 Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Od ukończenia Studium Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni czynnie uprawia zawód wokalistki i aktorki, cały czas doskonaląc swoje umiejętności. Giżycczanka, swoje pierwsze artystyczne kroki stawiała w Zespole Pieśni i Tańca Giżycko prowadzonym przez Krystynę Rekosz i Henryka Gierwela w Giżyckim Domu Kultury.
  Do 2000 roku częściej ją było widać w teatrze i w telewizji (Teatr Syrena, Teatr Dramatyczny, DTV Jacka Fedorowicza, Kabarecik Olgi Lipińskiej). Po 2000r. kiedy to współzałożyła Ha-Dwa-O – zespół święcący triumfy w latach 2000/2003, zaczęła tworzyć i współtworzyć w zespołach: Analog, Wiolonczele z Miasta, Żywiołak, Res Factum. Jako twórca i wykonawczyni została przyjęta do grona członków stowarzyszenia ZAiKS oraz STOART.
  Od lat jej piosenki utrzymują się na playlistach ogólnopolskich i regionalnych stacji radiowych, a niektóre z nich są hitami: Idziemy do zoo, Zatrzymaj mnie, Magia Świąt czy Mój miły rolniku. Jej muzyka rozbrzmiewa jako ilustracja do czytanych w radiowej Trójce powieści (Papusza, Urodzeni biegacze, Księgi Jakubowe, Quo Vadis, Bezbronna Kreska, Rok Królika) czy na antenach telewizyjnych m.in. Rok w Ogrodzie, Pytanie na śniadanie, Informator seniora, Nie ma jak Polska, Piękniejsza Polska w Unii Europejskiej.
  Od 15 lat dzieli się swoim doświadczeniem i umiejętnościami – uczy śpiewu współpracując ze Szkołą Śpiewu i Emisji Głosu Konador. Obecnie koncertuje jako Nina Nu, jest członkinią kooperacji artystycznej Mariusz Szczygieł & Res Factum (Projekt Prawda Muzycznie) oraz kooperacji aktorskiej Babainu (Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze – Bolesława Leśmiana). Jej głos można usłyszeć w bajkach, które dubbinguje. m.in. Spongebob Kanciastoporty, Strażak Sam, Tree Fu Tom, Fraglesy, Hotel Transylwania2 czy Zima Muminków.
  Więcej informacji na stronie: ninanu.art.pl oraz na Facebooku: Głos Dawnych Mazurów

Serdecznie zapraszamy!

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *