UMIERAJĄ DRZEWA W OBRĘBIE PLACU ZABAW PRZY BULWARZE. TRWAJĄ PRACE W TYM MIEJSCU

W związku z postępującym zamieraniem drzew w obrębie Placu Zabaw na Bulwarze Europejskim i w trosce o bezpieczeństwo osób przebywających na tym terenie podjęto prace pielęgnacyjne polegające na usunięciu licznego suszu w koronach oraz obniżeniu koron wybranych, obumarłych w co najmniej 90% drzew.

Ocena wizualna nielicznych spośród ww. drzew wykazała istnienie bardzo dużego ryzyka rozłamu w koronie, którego nie da się wyeliminować np. wiązaniem, dlatego podjęto decyzję o zabezpieczeniu (obniżeniu) ich koron do czasu uzyskania zezwolenia na wycinkę. Przypominamy, że są to drzewa martwe, niezasiedlone przez gatunki chronione! Zabieg redukcji koron drzew martwych, o zachwianej statyce jest dopuszczalny na mocy art. 87a ust. 2 ustawy o ochronie przyrody.

Na potwierdzenie powyższego przedstawiamy zdjęcia obrazujące stan drzewostanu przed pielęgnacją. Widoczne są drzewa obumarłe, w tym z zawieszonymi lub popękanymi, masywnymi konarami w koronach.

Stan zdrowotny omawianego drzewostanu na przestrzeni ostatnich dwóch lat znacznie się pogorszył, o czym pisaliśmy wcześniej. Na zlecenie Burmistrza Miasta Ostróda w 2021 r. przeprowadzono ekspertyzę mającą wyjaśnić powód zamierania drzew oraz wskazać drogę dalszego postępowania. Drzewostan na terenie Bulwaru Europejskiego jest niezwykle cenny nie tylko ze względu na walory konserwatorskie i przyrodnicze, ale i krajobrazowe, dlatego wszelkie wycinki oraz cięcia w koronach drzew są ostatecznością. – czytamy w komunikacie Miasta

Źródło: Miasto Ostróda

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *