UCZNIOWIE Z SP W BRZYDOWIE WZIĘLI UDZIAŁ W KONKURSIE IPN „NIEZWYCIĘŻONE. BOHATERKI NIEPODLEGŁEJ”

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Brzydowie w ramach działań związanych z konkursem Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej” poznali sylwetkę Marii Haliny Jaroszewiczowej.

Dowiedzieli się o jej życiu i zasługach na rzecz Polski. Uczennica klasy 7 czytała fragmenty wspomnień bohaterki Do Polski opublikowane w: Służba Ojczyźnie. Wspomnienia uczestniczek walk o niepodległość 1915–1918, Warszawa 2021, s. 613-619. Inna uczennica narysowała natomiast jej portret.

Link do strony konkursu: https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/konkursy-i-projekty/niezwyciezone-bohaterki-ni

Maria Halina (Helena) Jaroszewiczowa z domu Chełmicka

Urodziła się w 1892 r.  w Dziewanowie w Królestwie Polskim. Była aktywną działaczką niepodległościową i społeczną. Angażowała się w  polskich organizacjach społeczno-politycznych, paramilitarnych i militarnych: Związek Strzelecki, I Brygada Legionów Polskich, Oddział Lotny Wojsk Polskich, Związek Walki Zbrojnej, PPS, BBWR,

Zajmowała się polityką. W okresie II RP, w latach 1930 – 1935  była posłanką, w latach 1935 – 1938 senatorem Rzeczypospolitej.

Za swoją działalność na rzecz Polski w okresie I i II wojny światowej była trzykrotnie aresztowana i osadzana w więzieniu.

Odznaczona: Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (1922), Krzyżem Niepodległości z Mieczami (1931), Krzyżem Walecznych (1922).

Zamordowana w nocy 20/21 czerwca 1940 r. w Palmirach.

Informacje o Marii Halinie Jaroszewiczowej:

https://senat.edu.pl/historia/senat-rp-w-latach-1922-1939/senatorowie-ii-rp/senator/halina-jaroszewiczowa

https://fundacja100.pl/krzyz-i-medal-niepodleglosci/lista-odznaczonych/maria-helena-jaroszewiczowa-z-chelmickich

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *