TRWA AKCJA „SERCE DLA INKI”

„Serce dla Inki” to społeczna akcja, której celem jest upamiętnienie Danuty Siedzikówny, ps.”Inka”, sanitariuszki V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, dowodzonej przez legendarnego majora Zygmunta Szendzielarza, ps. „Łupaszko”. 

„Postać Danuty Siedzikówny, ps. „Inka”, zamordowanej w 18 roku życia z w wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku, wyłoniła się w ostatnich latach z ubeckich archiwów i ze wspomnień żyjących jeszcze świadków jej życia. Miała być zapomniana na zawsze. Zakopana pod chodnikiem cmentarnym jak zbrodniarka, odnaleziona po latach.

Na godny pogrzeb bohaterki Polacy czekali 70 lat od jej śmierci, aż do 2016 roku! Skromna sanitariuszka, szeregowiec „Inka”, stała się postacią najbardziej rozpoznawalną wśród tysięcy Żołnierzy Wyklętych!

Na czym polega fenomen „Inki”? Aby to zrozumieć, warto zaznajomić się pasjonującą historią bohaterskiej dziewczyny, i jej heroicznym poświęceniu dla Ojczyzny.” Tak pisał o „Ince” Piotr Szubarczyk gdańskiego IPN-u.
Do końca niezłomna w umiłowaniu Ojczyzny, wierna wartościom chrześcijańskim i polskim tradycjom, przekazywanym od pokoleń.

3 września 2019 r. w Parafii św. Dominika Savio w Ostródzie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa dedykowana „Ince”. W środkowej jej części znajdzie się serce ze srebra, w którym umiejscowione zostaną relikwie: imitacja łuski naboju, z którego została zamordowana, a w niej garść ziemi z jej miejsca pochówku.

Aby to wszystko się wydarzyło, organizatorzy akcji zbierają srebrny złom, który przez złotnika zostanie przetopiony w kształt serca – stąd nazwa akcji. Zbierane są także datki, które w całości zasilą zakup kruszcu potrzebnego do wykonania serca.

Złom zbierany jest w Parafii św. Dominika Savio w Ostródzie, ul. św. Dominika Savio 1.
Można zadzwonić, by ktoś po złom przyjechał: 662 450 772.

Wpłat dokonujemy na konto Parafii św. Dominika Savio w Ostródzie.
Numer konta: 58160014621844067260000001.

Każdy może mieć swój udział w upamiętnieniu Inki. Nie ważne, ile niepotrzebnego srebra ofiarujecie, jaki datek wpłacicie.

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *