SZYKUJĄ SIĘ PRZENOSINY MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI Z ZAMKU I JEJ FILII DO BIAŁYCH KOSZAR

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostródzie aktualnie mieści się w dwóch lokalizacjach – głównej na Zamku oraz w filii na ul. Chrobrego. Obiekty te wymagają inwestycji – nie są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, mają stare wyposażenie, przydałby się też w nich kapitalny remont. Tymczasem czytelnicze potrzeby mieszkańców miasta nie maleją – statystyki przed pandemią wskazywały na ok. 6 tys. użytkowników i 100 tys. wypożyczeń rocznie.

Z tego względu Gmina Miejska Ostróda złożyła wniosek do Programu „Infrastruktura Domów Kultury 2021” na realizację projektu „Wyposażenie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Stępowskiego w Ostródzie” o łącznej wartości prawie 300 000 zł, prosząc o osiemdziesięcioprocentowe dofinansowanie (236 497,04).
Projekt zakłada zakup nowych mebli, komputerów i programów, ale także nowego wyposażenia umożliwiającego poszerzenie oferty Biblioteki. Jego elementem ma być na przykład wrzutnia książek ułatwiająca ich zwrot.
Najważniejsze jednak jest to, że miasto opracowało projekt z myślą o zmianie siedziby biblioteki. Według planu przeniesie się ona do Białych Koszar, gdzie będzie dysponować dużym budynkiem umożliwiającym także organizację wydarzeń kulturalnych, takich jak spotkania autorskie. Z tego powodu likwidacji uległaby filia na ul. Chrobrego, zaś pomieszczenia zamkowe przeszłyby pod zarząd Muzeum. By zbliżyć bibliotekę do mieszkańców miasta w planach jest także ustawienie książkomatów umożliwiających wypożyczanie zasobów w oddalonych osiedlach.
Ale to niejedyna zmiana dotyczącą tej ważnej miejskiej instytucji. Miasto planuje podniesienie jej rangi – wyłączenie ze struktur Centrum Kultury i nadanie Bibliotece pełnej autonomii, z własnym statutem i dyrektorem. Prace w tym zakresie zaczną się w lutym.
Informację o zaplanowanych działaniach przekazano Radzie Miasta, do podjęcia działań potrzebna będzie zgoda Radnych.
Poniżej plany nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostródzie.
Źródło: Miasto Ostróda

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *