Zamknij

SPOTKANIE Z TOMASZEM SEKIELSKIM W MORĄSKIEJ BIBLIOTECE

13:00, 15.06.2018 redakcja Aktualizacja: 10:40, 16.06.2018
Skomentuj

W czwartkowe przedpołudnie 14 czerwca w MBP w Morągu miało miejsce interesujące spotkanie ze znanym dziennikarzem  radiowym i  telewizyjnym,  autorem książek - Tomaszem Sekielskim. 

Już na początku Tomasz Sekielski przyznał, że ma gadanego. W trakcie całego spotkania ze swobodą opowiadał o swojej pracy pisarskiej i dziennikarskiej oraz udzielał odpowiedzi na pytania uczestników.

W 2012 roku odszedł z TVN.  Przez dziewięć miesięcy miał zakaz pracy w innym miejscu i w tym czasie napisał pierwszą z książkę "Sejf". Potem był  "Obraz kontrolny"(2013) i "Sejf 3: Gniazdo kruka"(2014). Takim sposobem powstała trylogia o kulisach polskiej polityki i służb specjalnych.  Następnie napisał dwa thrillery   "Zapach suszy" i  "Smak suszy", a w październiku 2018 ukaże się Susza 3.

W swoich książkach opisuje miejsca, które widział i w których był. Według niego ważne w pracy pisarza jest, by poczuć i dotknąć miejsca, które opisuje. Stara się więc podawać  autentyczne ulice, nr domów, menu w restauracji. Zaznacza, że lubi opisywać jedzenie.

Ma w planie dużą powieść obyczajową opisującą czasy od PRL do współczesności.

Założył wydawnictwo "Od deski do deski" i przekazał je żonie Annie. Ona prowadzi, za co jest jej wdzięczny.  Tak w ogóle o związku z Anną mówi: "mieliśmy wielkie szczęście, że na siebie trafiliśmy".

Tomasz Sekielski w planie ma  film o pedofilii w polskim kościele, który zostanie zrealizowany na podstawie relacji ofiar molestowania lub wykorzystania seksualnego. Ma pokazać zmowę milczenia, kontekst kulturowo- społeczny i skalę problemu. Film będzie dostępny w Internecie , za darmo. Termin ukończenia w przyszłym roku.

Dziennikarz lubi poruszać zabronione tematy. Nigdy nie był przez nikogo bezpośrednio naciskany.

Jest aktywny w mediach społecznościowych , ponieważ nie dostał propozycji pracy. Cieszy się jednak, że materiał idzie do ludzi. Nie ma z tego pieniędzy. Uważa, że media nie są zainteresowane dziennikarstwem wartościowym, dlatego ci, którzy będą chcieli stworzyć coś wartościowego, będą publikować to w Sieci.  W takiej sytuacji trzeba się liczyć z tym, że za rzetelne informacje będziemy płacić.

O programie "Teraz my!",  który prowadził w TVN z Morozowskim w latach 2005-2010,  mówi, że teraz nie miałby racji bytu. Politycy chodzą do zaprzyjaźnionych stacji, nie odpowiadają na pytania lub odpowiadają jednym zdaniem powtórzonym kilka razy . Poza tym kto głośniej krzyczy, ten ma rację. Dzisiaj politycy wolą nie przyjść. Ostrzegł, ze jesteśmy coraz gorzej poinformowani, a przekazy polityków są nieprawdziwe.

Na pytanie co zrobić , by dobrze pisać, odpowiada: przede wszystkim dużo czytać, być ciekawym świata, umieć słuchać ludzi, mieć kręgosłup (nie iść na skróty ani kompromisy), uczyć się języków i czytać w oryginale, podróżować. Ponadto rozmawiać z różnymi ludźmi, ponieważ mało się znamy.

Jak pisze książki? Rozrysowuje książkę. Dostał od żony program do robienia tego w komputerze. Tak ogólnie to żona go popędza i motywuje. Z humorem wspomina coś o lodówce i sypialni.

Pisze średnio ok. 10000 znaków dziennie, od razu na czysto. Nie poprawia, nie wraca do tego. Napisanie książki trwa ok. 1,5 miesiąca. Zatrzymuje się czasem na wybraniu imion i nazwisk. Nie lubi tych znaczących, wskazujących na cechy bohatera.  Praca twórcza powoduje, że w czasie pisania książki żyje w innym, równoległym świecie.  Wyłącza się. Zazdrości innym pisarzom systematyczności.

Wracając do dziennikarstwa Tomasz Sekielski mówi o odpowiedzialności za przekazywane informacje. Podkreśla, że dziennikarz nie może się sprzedawać.  Obecnie jest duża oglądalność łatwych materiałów. Dziennikarz wskazuje, jak ogromna jest zależność mediów od reklamodawców. Domy mediowe, które zajmują się planowaniem i zakupem reklam w mediach masowych, układają ramówki. Trzeba mieć świadomość, że raz popsute media publiczne nie będą miały w przyszłości zahamowań.  Dlatego Internet jest przyszłością dziennikarstwa niezależnego.

Według Sekielskiego najuczciwszy układ jest taki- odbiorca płaci za rzetelne informacje bez reklam. Dziennikarzom nie pozostaje więc nic innego jak przestawić myślenie i postawić na własne produkcje.

Znany dziennikarz podkreśla, że ma swobodę twórczą i dziennikarską. Jest niezależny, robi, co chce. Ma absolutną wolność.

Całe spotkanie do obejrzenia na stronie MBP w Morągu (Facebook).

Zdjęcia: Janka Gukiewicz

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%