SPECJALISTYCZNA GRUPA NURKOWA Z OSTRÓDY ĆWICZYŁA W NAJGŁĘBSZYM JEZIORZE W POLSCE

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego „Ostróda” odbyła obóz kondycyjno – doskonalący w miejscowości Błaskowizna, w województwie podlaskim.

Nieprzypadkowo nurkowie z Komendy Powiatowej PSP w Ostródzie wybrali Jezioro Hańcza jako miejsce do treningu. W tym roku tematem wiodącym na obozie było nurkowanie na dużych głębokościach. Dlatego najgłębsze jezioro w Polsce do tego doskonale się nadawało.

Ostródzcy strażacy mają uprawnienia do nurkowania do głębokości 30 metrów. Właśnie na 30 metrach pod wodą wykonywali szereg zadań. Specjalizacja nurkowa jest niezwykle wymagająca i niebezpieczna. Konieczne jest ciągłe szkolenie i ćwiczenie umiejętności. Dlatego między innymi każda tego typu grupa w Państwowej Straży Pożarnej raz w roku musi odbyć taki obóz.

Strażak, aby mógł być członkiem specjalistycznej grupy wodno – nurkowej, musi odbyć kurs i zdać egzamin państwowy. Ponadto zdobywanie kolejnych, wyższych uprawnień wiąże się z odpowiednią ilością godzin pod wodą, gdzie strażak wykonuje różnego rodzaju zadania.

opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: mł. asp. Marek Waszkiewicz

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *