ŚMIERTELNY WYPADEK NA S7 W OKOLICACH GRABINA. WEEKEND NA DROGACH WARMII I MAZUR

W minione trzy doby (23-25.08.2019) na drogach Warmii i Mazur doszło do 7 wypadków, w których niestety 1 osoba zginęła, a 8 zostało rannych. Policjanci byli wzywani do 150 kolizji, a w trakcie prowadzonych kontroli zatrzymali 37 nietrzeźwych kierujących. Najczęstsze przyczyny wypadków to nadmierna prędkość, roztargnienie, złe samopoczucie.

Ostróda

Do najtragiczniejszego w skutkach zdarzenia drogowego w miniony weekend doszło w sobotę (24.08.2019) w powiecie ostródzkim na trasie S7 niedaleko Grabina. Tam kierujący osobowym Audi 56-latek w trakcie jazdy stracił panowanie nad samochodem, zjechał na prawe pobocze i uderzył w bariery energochłonne. Podróżujące z nim dwoje pasażerów nie odniosło żadnych obrażeń. Niestety mimo udzielonej pomocy i podjętej reanimacji 56-latek zmarł. Dalsze postępowanie prowadzone przez śledczych ma wykazać co było bezpośrednią przyczyną tego zdarzenia i śmierci mężczyzny.

Olecko

Tego samego dnia około godz. 11:20 w miejscowości Golubki (pow. olecki)doszło do groźnego zdarzenia na drodze krajowej nr 65. Jak wstępnie ustalili policjanci pracujący na miejscu zdarzenia, kierujący osobową Dacia na prostym odcinku drogi zjechał na pobocze, gdzie uderzył w drzewo. 54-letni mężczyzna jechał sam i został przetransportowany do szpitala w Ełku. Wszystkie okoliczności tego zdarzenia wyjaśniają policjanci.

Szczytno

W piątek (23.08.2019) w Rozogach na ul. Warszawskiej szczycieńscy policjanci zatrzymali kierowcę, który przekroczył w obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość jazdy o 60 km/h. 27-latek prowadząc Porsche pędził z prędkością 110 km/h. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie dokument prawa jazdy. W tym samym miejscu w sobotę parę minut po godz. 7:00 policjanci zatrzymali kierowcę, który przekroczył w obszarze zabudowanym dozwoloną prędkość jazdy o 74 km/h. 28-latek poruszał się pojazdem marki Mercedes pędząc z prędkością 124 km/h. Funkcjonariusze również zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Dodatkowo „piraci drogowi” przyjęli nałożone na nich mandaty karne w wysokości odpowiednio 400 zł oraz 500 zł, a na ich „konta” wpłynęło po 10 punktów karnych za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym.

Działdowo

W sobotę policjanci z Lidzbarka (pow. działdowski) wyjaśniali okoliczności kolizji drogowej, do której doszło na drodze gminnej przy ul. 3 Maja w Lidzbarku. Zderzyły się tam dwa samochody. Jak ustalili policjanci, kierujący samochodem ciężarowym marki Volvo nie zachował należytej ostrożności podczas wykonywania manewru cofania i uszkodził pojazd marki Renault Clio. Kierujący pojazdami byli trzeźwi. Sprawcę kolizji ukarano mandatem i punktami karnymi. W niedzielę policjanci z działdowskiej drogówki zostali skierowani do miejscowości Filice w gminie Działdowo, gdzie według zgłoszenia miało dojść do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów. Na miejscu policjanci zastali kierujących pojazdami Hyundai oraz VW.  Okazało się, że siedzący za kierownicą Hyundaja mieszkaniec Iławy, wykonując manewr skrętu w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu pojazdowi marki VW, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Kierującego Hyundajem, za spowodowanie kolizji, policjanci ukarali mandatem i punktami karnymi.

Działdowo

Na jednej z ulic w Działdowie w piątek patrol prewencji zatrzymał do kontroli drogowej 32-letniego mieszkańca Działdowa, który kierował motorowerem. Badanie stanu trzeźwości kierującego jednośladem wykazało, że wcześniej pił on alkohol. Mężczyzna miał ponad pół promila alkoholu w organizmie. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości sprawcy grozi kara grzywny, pozbawienia wolności do lat 2 oraz zakaz kierowania pojazdami.

Elbląg

Policjanci z elbląskiego ruchu drogowego w weekend zbadali trzeźwość 424 kierowców. Wśród nich 3 jechało po alkoholu. Jeden z nich został zatrzymany na ul. Konopnickiej w Elblągu. Jechał volkswagenem mając 2,8 promila alkoholu w organizmie.

W nocy z piątku na sobotę policjanci zatrzymali też do kontroli kierowcę volkswagena. Młody mężczyzna wyrzucił na jezdnię niedopałek papierosa, co zauważyli policjanci. 22-latek został zatrzymany do kontroli na ul. Browarnej w Elblągu. Policjanci zauważyli, że jego źrenice nie reagują na światło. W trakcie kontroli funkcjonariusze znaleźli przy nim woreczek z amfetaminą. Dokładne badania wykazały, że ma w organizmie ecstasy, metaamfetaminę oraz marihuanę. Odpowie za posiadanie narkotyków oraz kierowanie pod ich wpływem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Lidzbark Warmiński

W sobotę około godz. 15:00 w miejscowości Krabowo policjanci ruchu drogowego lidzbarskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Suzuki. Przeprowadzone badanie alkometrem wykazało u niego ponad 0,4 promila alkoholu w organizmie. Kierującemu zatrzymano uprawnienia do kierowania pojazdem.  Mężczyzna tłumaczył się, że godzinę przed zatrzymaniem wypił jedno piwo. Teraz za swoje zachowanie będzie tłumaczyć się przed sądem.

Olecko

W miniony piątek po godz. 17:00 oficer dyżurny oleckiej komendy otrzymał zgłoszenie od mieszkańca miasta, że na ul. 11-go Listopada zatrzymał najprawdopodobniej nietrzeźwego kierującego. Natychmiast na miejsce pojechali policjanci. Jak relacjonował zgłaszający, zauważył jadącego slalomem kierującego osobowym Daewoo. Po chwili kierowca wjechał na chodnik, po którym szedł mieszkaniec Olecka wraz z dzieckiem w wózku. Auto przejechało jeszcze kilka metrów, po czym zjechało na ulicę i się zatrzymało. Kierujący wysiadł z pojazdu. Zgłaszający podszedł do niego sprawdzić, czy nic mu się nie stało i zauważył, że ma on chwiejny krok. W związku z tym od razu powiadomił policję. Zabrał również ze stacyjki pojazdu kluczki, aby uniemożliwić mężczyźnie dalszą jazdę. Podczas wykonywania czynności funkcjonariusze ustalili, że kierowcą był 63-letni mieszkaniec Olecka. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie mężczyzna został zatrzymany. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i przyznał się do winy.

Szczytno

Szczycieńscy policjanci w piątek o godzinie 1:30 w miejscowości Piece zatrzymali młodego mężczyznę, który próbował wydostać pojazd z zarośli. Okazało się, że 18-letni mieszkaniec powiatu radzyńskiego bez wiedzy i zgody właściciela pojazdu najpierw zabrał kluczyki od auta, a później po wypiciu alkoholu wybrał się na wycieczkę. Podczas nocnej przejażdżki kierując fiatem wjechał w drzewo. Z miejsca zdarzenia już nie udało mu się wyjechać. Porzucił więc pojazd i pieszo chciał pójść do domu. Wówczas to został zatrzymany przez policjantów. 18-latkowi przedstawiono zarzut krótkotrwałego użycia pojazdu oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna w chwili zatrzymania miał blisko promil alkoholu w organizmie. Przyznał się do zarzucanych mu czynów. Swoje zachowanie tłumaczył zbyt dużą ilością wypitego alkoholu.

Także w piątek, ale już po godz. 20:00 w Szczytnie przy ul. Polskiej funkcjonariusze ruchu drogowego z policyjnej grupy SPPED zatrzymali do kontroli 18-letniego kierowcę samochodu osobowego marki Mazda. Mężczyzna w trakcie kontroli zaczął się podejrzanie zachowywać, wobec czego został przebadany narkotestem na obecność środków niedozwolonych. Badanie wykazało, że 18-latek zażywał metamfetaminę. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy, a kierujący noc spędził w policyjnej celi. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

To co napawa optymizmem to fakt, że coraz częściej policjanci otrzymują sygnały od świadków takich bezmyślnych zachowań, co pozwala na szybką reakcję i skuteczną eliminację pozbawionego zdrowego rozsądku kierowcy z drogi.

Źródło: Policja Warmińsko-Mazurska

 

 

 

 

 

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *