SIERPNIOWA NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD Z ROJU PERSEIDÓW

Jak co roku sierpniowe niebo rozbłyśnie blaskiem „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Najlepiej oglądać je z dala od blasku świateł miast i wielkich aglomeracji.

Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. Maksimum roju astronomowie przewidują na noc z 12 na 13 sierpnia. Średnio na godzinę można będzie wówczas zobaczyć niemal sto „spadających gwiazd”. Nazwa Perseidy pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się „wylatywać”.

Jak oglądać Perseidy? To bardzo proste! Wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory można dostrzec już po kilku minutach. Pamiętajmy jednak, aby pogasić wszystkie światła w miejscu naszych obserwacji.

Od kilku lat dla osoby pragnące podziwiać nocne rozgwieżdżone niebo niezanieczyszczone światłem miejskim zaprasza Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach w Gminie Rybno, Powiecie Działdowskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Można tam obserwować ten niezwykły spektakl.

Link do wydarzenia: Noc Perseidów 2019

Na obserwacje tego niezwykłego zjawiska zaprasza także Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Link do wydarzenia: Noc spadających gwiazd z Centrum Nauki Kopernik

Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Spójrz z nami w niebo! Przygotuj się na prawdziwą ucztę astronomiczną. Nadlatują Perseidy!

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *