Dąb Blüchera i Napoleona

RUSZYŁO GŁOSOWANIE NA DRZEWO ROKU! GŁOSUJ NA OSTRÓDZKI DĄB BLÜCHERA!

Ostródzki Dąb Blüchera, znany wielu jak Dąb Napoleona ma szanse zostać Drzewem Roku 2023 w ogólnopolskim konkursie, organizowanym przez Klub Gaja. Właśnie ruszyło głosowanie.

Aby zagłosować na drzewo z Ostródy, wystarczy na stronie https://www.drzeworoku.pl/ znaleźć Dąb Blüchera, kliknąc głosuj i podać swój e-mail. Na maila zostanie wysłany link, w który trzeba potwierdzić swój wybór. To wszystko.

Ostródzki charakterystyczny Dąb znajdujący się między Trasą Elbląska a drogą S7 został finalistą konkursu wraz z 16-stoma drzewami z całej Polski – dęby, cisy, buki, kasztanowiec, brzoza, lipa i sosna to tegoroczni finaliści. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, wiekowe drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Wśród finalistów 13 edycji konkursu Drzewo Roku 2023 znalazł się także ostródzki dąb Blüchera. Dąb znajduje się między drogą dojazdową z Ostródy do szosy S7 w kierunku Miłomłyna, a drogą S7.

Dąb nazywany powszechnie Dębem Napoleona oficjalnie nazywa się Dębem Blüchera. Nazwę tę nadano mu w 1913 roku, z okazji obchodów stulecia „wojny wyzwoleńczej 1813 r.”. Generał Gebhart Leberecht von Blücher był jednym z dowódców wojsk sprzymierzonych w tzw. bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 roku i współdowodzącym, wraz z księciem Wellingtonem, w bitwie pod Waterloo.

Z Dębem Blüchera związane są ciekawe historie. I to zarówno współczesne jak i odległe w czasie. Jedna z nich nawiązuje do potocznej nazwy drzewa „Dąb Napoleon”. Cesarz Napoleon Bonaparte wkroczył ze swoim wojskiem do Ostródy w 1807 roku i rzez ponad miesiąc zamieszkiwał dawny zamek krzyżacki. Legenda mówi, iż w wolnych chwilach wypoczywał w swoim ulubionym miejscu – właśnie pod rozłożystym, pięknym dębem. Stąd też potoczna nazwa tego drzewa. Niestety biorąc pod uwagę porę roku, podczas której przebywał u nas Napoleon, jest to mało prawdopodobne.

Kolejna historia jest współczesna i jak najbardziej prawdziwa. Przy budowie drogi ekspresowej S7 to wspaniałe drzewo miało zostać wycięte. Po protestach mieszkańców Ostródy, szosa została przeprojektowana, dzięki czemu koszt jej budowy wzrósł podobno o 100 mln zł, ale dąb ocalał i cieszy nasze oczy do dziś. Jest to więc niezwykle drogie drzewo!

Podstawowe fakty: Dąb Blüchera to dąb szypułkowy. Jego wysokość wynosi 20 m, a 521 cm. Jest pomnikiem przyrody.

Do konkursu został zgłoszony przez Przemysława Bartosa (Przyroda dla Sosnowca) i Daniela Sobolewskiego.

W finale konkursu znalazły się także jeszcze inne drzewa z Województwa Warmińsko-Mazurskiego: dęby Adam i Ewa z Olsztyna, które mają 150 lat i są wysokie na 25 m oraz ok. stuletnia brzoza Jadwiga z Zawad Oleckich z gminy Kowale Oleckie.

Zdjęcie: Klub Gaja

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *