Zamknij

ROZMOWA O PRACĘ ON-LINE. JAK SIĘ DO NIEJ PRZYGOTOWAĆ?

08:50, 03.08.2022 Aktualizacja: 19:57, 19.02.2024
Skomentuj

W dobie pandemii wiele biur przeniosło się do Internetu. Również rekrutacja na stanowiska prowadzona jest online. Teraz, kiedy sytuacja epidemiczna jest nieco lepsza, wielu pracodawców pozostało przy tej formie przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Zwłaszcza w branżach, gdzie liczy się zorganizowanie w pracy biurowej rekruter może sprawdzić, jak zachowujesz się w środowisku pracy. Warto dowiedzieć się, jak przygotować się do rozmowy o pracę on-line, aby wypaść jak najlepiej.

Przygotowanie sprzętu i oprogramowania ma znaczenie

Zanim odbędziesz rozmowę kwalifikacyjną rekruter skontaktuje się z Tobą i wyjaśni Ci szczegóły, a także umówi się na termin rozmowy kwalifikacyjnej online. Jeśli poszukujesz pracy stacjonarnej lub online w stolicy województwa lubelskiego, zobacz ogłoszenia o pracę w Olsztynie - GoWork, wśród nich znajdziesz także oferty, w przypadku których rekrutacja na stanowiska przeprowadzana jest online. Gdy znasz już termin, możesz przygotować swój sprzęt, tak by nie zawiódł Cię w czasie rozmowy. Oczywiście wszystkich problemów nie da się wyeliminować, jednak można ich wystąpienie ograniczyć. Przetestuj oprogramowanie za pośrednictwem, którego prowadzona będzie rozmowa. Często jest to Skype. Ustaw nazwę użytkownika, która jest profesjonalna, czyli np. zawiera imię i nazwisko, ewentualnie datę urodzenia. Sprawdź oświetlenie. Ważne jest, by Twój obraz nie był zaciemniony albo zbyt rozjaśniony przez źle ustawioną lampę. Przede wszystkim ważna jest przepustowość sieci. Sprawdź swoje połączenie sieciowe, czy jest stabilne. Jeśli Twoja sieć jest obciążona przez innych użytkowników, np. Twoją rodzinę, to poproś, by na czas rozmowy ograniczyli swoją aktywność w sieci.

Warto też przeprowadzić test szybkości transmisji danych. Przepustowość musi odpowiadać wymaganiom twórcy danego oprogramowania do prowadzenia rozmów i konferencji online. Sprawdź również czy działają Twoje słuchawki i czy sprawna jest kamera. Przygotuj urządzenie awaryjne w razie przerwania rozmowy z powodów technicznych. Twoje przygotowanie w tym zakresie świadczy o tym, że rozmowę kwalifikacyjną traktujesz poważnie i zależy Ci na objęciu danego stanowiska.

Zadbaj o odpowiednie ustawienie kamery

Pamiętaj, że kamera w Twoim laptopie czy dodatkowa kamera podłączona do komputera musi być odpowiednio ustawiona. Ważne, by była widoczna cała Twoja twarz i część tułowia. Kąt powinien być ustawiony w taki sposób, by rozmówca miał wrażenie, że patrzysz mu w oczy, a jak wiadomo utrzymywanie kontaktu wzrokowego w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważne. Wysprzątaj przestrzeń pomieszczenia, w którym odbywać będziesz rozmowę. W końcu nie chcesz, by rekruter zobaczył porozrzucane ubrania czy brudne naczynia w kadrze. Istotne znaczenie ma także to, co jest widoczne za Tobą. Może być to po prostu ściana, ale dobrze w tle wygląda biblioteczka. Jeżeli to właśnie ta ostatnia znajduje się za Tobą, zadbaj by widoczne były pozycje książkowe związane z daną branżą, o ile oczywiście takie posiadasz.

Pamiętaj o schludnym wyglądzie i dress code

Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba się odpowiednio ubrać. Wymagany jest formalny dress code i nie ma tu odstępstw także w przypadku rozmowy online. Powinieneś się na nią ubrać tak jak na rozmowę w trybie stacjonarnym. Nie wystarczy elegancka bluzka czy koszula, bo być może w trakcie rozmowy będziesz musiał wstać, a wtedy rekruter nie powinien zobaczyć spodni dresowych czy co gorsza szortów.

Przygotuj sobie odpowiedzi na często zadawane pytania, a także dowiedz się o firmie jak najwięcej

Przygotowanie techniczne i estetyczne w czasie rozmowy kwalifikacyjnej online jest istotne, ale najważniejsza jest wiedza, a także elokwencja. Zatem musisz przygotować sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania typu: "Gdzie Pan/Pani widzi się za kolejne 5 lat?" Ważna jest także znajomość firmy, gdzie starasz się o pracę. Trzeba znać zarówno jej sukcesy, jak i problemy. Jeśli stanowisko będzie wymagało kreatywności czy decyzyjności, to warto przygotować własne rozwiązania i przedstawić je rekruterowi. Będzie to świetna odpowiedź na pytanie, dlaczego to właśnie Ty jesteś odpowiednim kandydatem na wybrane stanowisko.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%