RODZINA ZASKROŃCÓW ZAMIESZKAŁA NA PRZYDOMOWYM KOMPOSTOWNIKU!

Nikogo nie dziwią psy czy koty na naszych podwórkach, ale rzadko ktoś opiekuje się rodziną… zaskrońców.

Około ośmiu lat temu na kompostowniku w leśnictwie Durąg (Nadleśnictwo Olsztynek) obok leśniczówki zamieszkała rodzina zaskrońców. Gadom tym bardzo spodobał się teren niedaleko, którego znajduje się staw z żabami. Zaskrońce pływają w nim i polują na te płazy.

Leśniczy z Durąga, Albin Soboczyński, zaakceptował tych nietypowych mieszkańców i pozwala im spokojnie mieszkać na działce niedaleko jego leśniczówki. Rodzinka zaskrońców jest dość liczna i obecnie jak powiedział nam Pan Albin „Liczy sobie ok. 10 osobników i nawet mój pies nie reaguje na nie, ani nie robi im krzywdy”.

Na zdjęciu widać część gadziej ekipy, która mieszka na kompostowniku obok leśniczówki w Durągu.

Przypominamy, że zaskroniec to gatunek niejadowitego węża, który zawdzięcza swą polską nazwę charakterystycznym żółtawym plamom „za skroniami”. Plamy te są bardzo wyraźne – pozwalają łatwo rozpoznać ten niejadowity i niegroźny dla człowieka gatunek, otaczają je czarne obwódki. Ubarwienie ciała zmienne, zazwyczaj szarozielone lub brązowawe. Białokremowy brzuch pokrywają nieregularne czarne plamy o podobnym do kwadratów kształcie. (Źródło Wikipedia)

Tekst: Marzena Matuszka, zdjęcie: Albin Soboczyński

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *