RAJD POLSKI ZALICZANY DO MISTRZOSTW EUROPY W MAJU PONOWNIE NA MAZURACH

ŚWIATOWA RADA SPORTÓW MOTOROWYCH FIA (WMSC) ZATWIERDZIŁA KALENDARZ RAJDOWYCH MISTRZOSTW EUROPY (ERC) NA SEZON 2023. TRZECIĄ RUNDĄ BĘDZIE 79. RAJD POLSKI, KTÓRY POTRWA OD 20 DO 21 MAJA W OKOLICACH MIKOŁAJEK.

Rywalizacja w europejskim czempionacie zostanie przeprowadzona na trasach rajdów w ośmiu krajach Starego Kontynentu. W kalendarzu pojawił się także nowy rajd w Szwecji.

Na szutrowych odcinkach specjalnych Pojezierza Mazurskiego, polski klasyk jest rozgrywany od 2005 roku. Po raz pierwszy jednak zawita do Mikołajek w maju, ciesząc się urokami wiosny i wyjątkową o tej porze roku urodą mazurskich krajobrazów.

W całej, ponad stuletniej historii Rajd Polski, którego tegoroczna edycja spotkała się z bardzo dobrymi ocenami obserwatorów FIA, tylko czterokrotnie odbył się w maju: w 1959, 1999, 2003 i 2004 roku. Pozostałe edycje przeprowadzono w czerwcu i lipcu, a także w sierpniu i we wrześniu.

Liczba rajdów w przyszłorocznym kalendarzu ERC nie uległa zmianie. Podobnie jak w 2022 roku znalazło się w nim osiem rund. Do prestiżowego grona dołączył jednak Królewski Rajd Skandynawii, który zastąpił Rajd Azorów. Inauguracja europejskiego czempionatu nastąpi w Portugali. Październikowy finał będzie miał miejsce znów na Węgrzech, które wracają do elitarnego grona organizatorów Mistrzostw Europy.

Królewski Rajd Skandynawii zostanie rozegrany w lipcu na szutrowych odcinkach regionu Värmland, na których do 2020 roku rywalizowano w lutym w Rajdzie Szwecji, zimowej rundzie cyklu WRC. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych (1953 – 1969) odbyły się w Szwecji 22 rundy mistrzostw Europy. Szutrowe oesy były zazwyczaj areną rajdowych pojedynków w czerwcu. Ostatnich pięć edycji International Swedish Rally (1965 – 1969) rozegrano jednak w marcu oraz lutym i od 1970 zimowa impreza trafiła do kalendarza WRC.

Wszystkie rajdy będą zaliczane do klasyfikacji ERC, ERC3 i ERC4, natomiast Junior ERC będzie rozgrywany podczas sześciu rund, z wyjątkiem rajdów w Portugalii i Hiszpanii.

Rajd Polski, którego organizatorem jest Polski Związek Motorowy, wielokrotnie był wspierany przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Kalendarz 2023 FIA ERC:

11-12 marca: Rally Serras de Fafe e Felgueiras (Portugalia, szuter)
5-6 maja: Rally Islas Canarias (Hiszpania, asfalt)
20-21 maja: 79. Rajd Polski (szuter)
17-18 czerwca: Tet Rally Liepāja  (Łotwa, szuter)
7-8 lipca: Royal Rally of Scandinavia (Szwecja, szuter)
29-30 lipca: Rally di Roma Capitale (Włochy, asfalt)
19-20 sierpnia: Barum Czech Rally Zlin (Czechy, asfalt)
7-8 października: Rally Hungary (Węgry, asfalt – wymagane potwierdzenie kontraktu przez promotora WRC)

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *