PTASIA GRYPA W WIRWAJDACH (GMINA OSTRÓDA)! UŚPIONO PONAD 19,5 TYS. INDYCZEK!

Niestety. Mamy pierwsze w tym roku ognisko ptasiej grypy w powiecie ostródzkim. Stwierdzono ją na fermie drobiu w Wirwajdach w Gminie Ostróda. W związku z tym musiano uśpić ponad 19,5 tys. indyczek.

Jak poinformował nas Powiatowy Lekarz Weterynarii Adam Maciej Zimodro, aktualnie trwa akcja usuwania uśpionych ptaków. Dwa dni temu zgłoszono podejrzenie ptasie grypy na fermie w Wirwajdach, wczoraj przyszedł wynik to potwierdzający. W związku z tym ptaki musiały zostać uśpione.

To pierwszy przypadek ogniska ptasiej grypy w tym roku w powiecie ostródzkim, jednak nie pierwszy przypadek. Wcześniej wykryto ptasią grypę u łabędzia nad jeziorem na północy naszego powiatu.

Jeszcze dziś powinno ukazać się rozporządzenie wojewody warmińsko-mazurskiego w tej sprawie, które ustali 3 kilometrowy obszar zapowietrzony wokół ogniska oraz 10 kilometrowy obszar zagrożony. Ten ostatni obejmie obszar dwóch powiatów – ostródzkiego i iławskiego. W tym obszarze będą ograniczenia w sprzedaży drobiu oraz przy wwiezieniu nowego drobiu na ten obszar (tylko po badaniach laboratoryjnych i za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii).

Wszyscy właściciele drobiu przyzagrodowego powinni w obydwu obszarach trzymać drób w zamknięciu lub w bezpośrednim nadzorze, karmić i poić w kurnikach bądź też w miejscach zabezpieczonych przed dostępem ptactwa dzikiego. Woda musi być bieżąca, ptaki nie mogą mieć dostępu np. do kałuż. Drób powinien być zabezpieczony w wolierach albo być trzymany w kurnikach. Czekamy na rozporządzenie wojewody, które określi szczegółowo wymagania.

Taka sytuacja może utrzymać się do 30 dni, podczas których nie stwierdzi się kolejnych przypadków.

Ferma, na której stwierdzono ognisko ptasiej grypy będzie ostatecznie zdezynfekowana.  Na szczęście od miejsca zagrożonego nie było gospodarstw kontaktowych, więc nie ma potrzeby dokonania na chwilę obecną kolejnych profilaktycznych uśpień ptaków.

 

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *