PRZYSIĘGA ŻOŁNIERZY WOJSK OBRONY TERYTORIALNEJ Z POWIATU OSTRÓDZKIEGO

W niedzielę, 2 lutego 2020 r. odbyła się pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Przysięgę złożyli m.in. uczniowie, którzy w ferie zimowe zamienili szkolny plecak na wojskowy. Aż 8% to mieszkańcy powiatu ostródzkiego (Miłakowo, Rudno, Plebania Wólka, Wysoka Wieś oraz Morąg). W tym dniu, odbyła się również promocja podoficerska absolwentów kursu „SONDA”. Przysięgę w Morągu złożyło około 100 żołnierzy-obywateli, a patenty podoficerskie odebrało 13 absolwentów kursu podoficerskiego.  

 

Ferie zimowe to dla uczniów i studentów czas odpoczynku po intensywnej nauce i wyczerpującej sesji egzaminacyjnej. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Niektórzy, jako ochotnicy, chcieli sprawdzić swoje umiejętności podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. 

„Coraz więcej młodych ludzi interesuje się służbą wojskową. W 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, co trzeci żołnierz ma mniej niż 25 lat” – podkreśla szef sztabu brygady, ppłk Artur Lichończak. „Ze względu na trwającą naukę w szkołach ponadgimnazjalnych i na uczelniach, wielu młodych ludzi, którzy chcą stać się żołnierzami, nie może rozpocząć przygody wojskowej w trakcie trwania roku szkolnego. Dlatego organizujemy szkolenia w okresie ferii zimowych i wakacji, by zagospodarować ten potencjał” – dodaje szef sztabu.

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *