PROJEKT OSTRÓDZKIEGO ZLOT-u „TURYSTYKA W MIG” W TVP2 W PYTANIU NA ŚNIADANIE (VIDEO)

Dziś na antenie TVP2 w programie „Pytanie na śniadanie” mogliśmy obejrzeć felieton poświęcony projektowi Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej „Turystyka w mig”.

Celem projektu jest stworzenie oferty turystycznej dla osób głuchych i niedosłyszących. Barierą dla takich osób jest dostępność (a właściwie jej brak) informacji w języku migowym.

Jak w felietonie powiedziała Marlena Rogowska, koordynatorka projektu „Turystyka w MIG”:

W związku z tym zorganizowaliśmy kurs języka migowego, w którym wzięli udział przewodnicy, dostawcy usług turystycznych, a także pracownicy informacji turystycznych. Nasze działania są po to by osoby głuche mogły bez barier podróżować i zwiedzać atrakcje.

Chociaż jak dodał Artur Moskalik, prowadzący zajęcia z języka migowego:

Język migowy jest bardzo trudny dla osób słyszących (…).

Marlena Rogowska dodała jeszcze, że:

W trakcie kursu okazało się, że brakuje (w języku migowym – przyp. red.) wielu pojęć dotyczących głównych atrakcji naszego regionu takich jak śluza oraz pochylnia znajdujące się na Kanale Elbląskim, dlatego stworzymy własny słownik pojęć przy współpracy z osobami głuchymi.

Wśród osób głuchych są takie, które czytają w języku migowym i nie są w stanie odczytać napisów w języku polskim. Dlatego projekt przewiduje lekcje języka migowego dla przewodników turystycznych.

O projekcie pisaliśmy także tutaj: TURYSTYKA W MIG – PROJEKT OSTRÓDZKIEGO ZLOT W TVP 3 OLSZTYN

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *