POŻAR LASU W OKOLICACH SAMBOROWA

Kilkanaście minut po godzinie 15:00, 27 sierpnia dyżurny operacyjny powiatu przyjął zgłoszenie o pożarze poszycia leśnego.

Do pożaru doszło w głębi lasu, na pograniczu powiatów ostródzkiego i iławskiego, w okolicach miejscowości Samborowo.

?

Do akcji z jednostki ratowniczo-gaśniczej w Ostródzie wyjechały dwa samochody gaśnicze oraz rozpoznawczo ratowniczy. Ponadto dyspozycję wyjazdu otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Miłomłynie. Jednocześnie z powiatu iławskiego wysłane zostały cztery jednostki OSP i dowódca JRG Iława. Na miejsce pożaru udał się również Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie.

Służby leśne zostały postawione w stan pełnej gotowości. Dojazd do pożaru był utrudniony. Drogi były trudno przejezdne. Jednak leśnicy wskazywali najdogodniejszy możliwy dojazd dla samochodów gaśniczych. Pozwoliło to na dotarcie jak najbliżej miejsca zdarzenia.

Pożar rozprzestrzeniał się szybko, zaczynał się palić młodnik. Strażacy podali w pierwszej fazie wodę w miejsca, gdzie ogień rozwijał się najszybciej. Równolegle prowadzona była akcja gaśnicza przy pomocy podręcznego sprzętu gaśniczego. Powierzchnia pożaru była rozległa, a panująca susza sprzyjała jego rozwojowi.

?

Do pomocy zostały wezwane samoloty gaśnicze. Po kilkunastu minutach przyleciały z lotniska w Szczytnie gaśnicze „Dromadery”, które wykonały dwa zrzuty wody na pożarzysko. Dodatkowo w miejscowości Stanowo zorganizowany został punkt uzupełniania wody dla pojazdów gaśniczych, które dowoziły ją w głąb lasu. Po niespełna godzinie udało się opanować pożar. Kolejne dwie godziny strażacy krok po kroku, na powierzchni blisko hektara dogaszali zarzewia ognia. W akcji gaśniczej udział brało 12 zastępów pożarniczych, 37 strażaków oraz służby leśne.

Opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: bryg. Tomasz Ostrowski

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *