BLISKO 100 STRAŻAKÓW GASIŁO POŻAR DWORKU W MIEJSCOWOŚCI BIENIASZE (GMINA MIŁAKOWO)

Dziś, w środę 24 kwietnia przed południem doszło do pożaru dworku w Bieniaszach, kilka kilometrów za Miłakowem. Obecnie miejsce to przeznaczone jest na usługi hotelowe.

Kilkanaście minut po godzinie 9:00 wpłynęło zgłoszenie o pożarze dworku, który pełni funkcję hotelu w miejscowości Bieniasze w gminie Miłakowo. Z informacji wynikało, że płonął dach wraz poddaszem użytkowym. Do akcji gaśniczej dyspozycje wyjazdu w pierwszej kolejności otrzymały samochód gaśniczy, podnośnik hydrauliczny oraz samochód rozpoznawczo ratowniczy z JRG Morąg. Równolegle alarm został ogłoszony w wojskowej straży pożarnej w Morągu oraz jednostkach OSP z gminy Miłakowo.

Kolejne telefony potwierdzały, że pożar się rozprzestrzenia i objął cały dach budynku. Do akcji zadysponowane zostały kolejne zastępy gaśnicze. Między innymi drabiny mechaniczne z OSP Ostróda i OSP Orneta oraz podnośnik hydrauliczny z JRG Pasłęk. Alarm pożarowy został ogłoszony we wszystkich okolicznych jednostkach OSP. Do pożaru skierowano siły i środki z gminy Morąg, powiatu olsztyńskiego i lidzbarskiego.

Strażacy ustalili, że w hotelu nie było gości. W obiekcie znajdowały się tylko dwie osoby personelu, które bezpiecznie ewakuowały się przed przybyciem straży pożarnej. Akacja gaśnicza rozpoczęła się od podania wody na płonący dach, następnie kolejno wprowadzano gaśnicze linie wężowe do wnętrza budynku i z drabin mechanicznych oraz podnośników hydraulicznych na dach. Ogień obejmował już pokoje hotelowe na najwyższej kondygnacji.

Po godzinie 11:00 udało się opanować rozprzestrzenianie pożaru. W dalszej fazie działań gaśniczych strażacy dogaszali pogorzelisko i dokonali rozbiórki elementów spalonych budynku. W ponad trzygodzinnej akcji udział brało 23 zastępy straży pożarnej, blisko 100 strażaków.

Dwór – wzniesiony w 2. połowie XVIII w. po 1945 r. pełnił różne funkcje, był w nim sklep, zlewnia mleka, mieszkania.
W 1997 r. został kupiony przez prywatną firmę, jednak był w tak złym stanie technicznym, że rozebrano go do fundamentów i odbudowano z założeniem zgodności z pierwowzorem w latach 1998-1999.

opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: bryg. Adam Zaręba

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *