POŻAR DOMU WIELORODZINNEGO W SŁONECZNIKU (GMINA MORĄG)

We wtorek 24 marca, kilkanaście minut po godzinie 5 wpłynęło zgłoszenie do stanowiska kierowania komendanta powiatowego w Ostródzie, o pożarze budynku mieszkalnego w Słoneczniku – gm. Morąg.

 

Informator przekazał, że cały dach objęty był płomieniami oraz że mieszkające w budynku cztery rodziny – piętnaście osób, w tym ośmioro dzieci, bezpiecznie zdołało opuścić dom.

Do akcji gaśniczej z morąskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej wyjechały dwa samochody gaśnicze i podnośnik hydrauliczny oraz drabina mechaniczna z JRG Ostróda. Ponadto alarm pożarowy ogłoszono w OSP Słonecznik, Miłomłyn, Żabi Róg, Florczaki i Bramka. Informacja potwierdziła się. Gdy strażacy przybyli na miejsce zdarzenia, pożarem objęty był już cały dach. Zagrożone były mieszkania na dolnej kondygnacji.

W pierwszej fazie akcji gaśniczej, strażacy z wężowych linii gaśniczych podali wodę na płonący dach, między innymi przy pomocy podnośnika hydraulicznego. Równolegle zabezpieczeni w powietrzne aparaty oddechowe gasili klatkę schodową i strych wewnątrz budynku. Po niespełna godzinie pożar został opanowany. Mieszkania zostały uratowane.

W dalszej fazie akcji strażacy przy pomocy kamery termowizyjnej sprawdzili pogorzelisko oraz wykonywali pace rozbiórkowe spalonych elementów konstrukcyjnych dachu, które stwarzały zagrożenie. W trwających blisko 6 godzin działaniach ratowniczo-gaśniczych udział wzięło 40 strażaków. Budynek obecnie nie nadaje się do zamieszkania.

opracowanie: kpt. Grzegorz Różański, zdjęcia: st. asp. Grzegorz Brynda

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *