POMÓŻ BOGDANOWI I INNYM! ZAREJESTRUJ SIĘ JAKO DAWCA SZPIKU!

W sobotę 6 października podczas Pucharu Wójta Gminy Ostróda w Cross Country oraz 13 października w Galerii Jeziorak odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku – dla Bogdan i innych pacjentów.

Rodzina i przyjaciele Bogdana liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest nowotwór krwi, społeczności Ostródy, Iławy i okolic.

Bogdan Chiszpański od wielu lat mieszka w Ostródzie z żoną Basią. Jego życie kręciło się wokół rodziny, przyjaciół i sportu. Uwielbiał jeździć na rowerze, pływać, trenował judo. Od września miał podjąć nową pracę, wraz z żoną planował kolejne wakacje. Jednak  przy okazji rutynowych badań u Pana Bogdana zdiagnozowano nowotwór krwi – ostrą białaczkę szpikową.

Dziś nie może cieszyć się wielokilometrowymi wycieczkami. Obecnie przebywa szpitalu, gdzie przyjmuje chemioterapie i  przechodzi szereg badań. W ich wyniku może okazać się, że jedyną szansą na powrót do zdrowia dla Pana Bogdana może być przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego, dlatego apeluje:

Pomimo tego, iż prowadziłem zdrowy tryb życia, nigdy nie chorowałem, wciąż byłem czynny zawodowo, miesiąc temu byłem w stanie przejechać rowerem 30 km, byłem w pełni aktywny i nie wiedziałem o swojej chorobie, dziś, wraz z innymi chorymi na nowotwory krwi potrzebujemy Państwa pomocy. Wierzę, że moja historia może pomóc także innym pacjentom, znajdą oni swojego „bliźniaka genetycznego” i wyzdrowieją.

Przyjdź  i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku. Może to właśnie Ty będzie mógł pomóc wygrać walkę z chorobą osobom chorym na nowotwory krwi.

Rodzina i przyjaciele Bogdana nie potrafią czekać bezczynnie – sami zainicjowali poszukiwania jego bliźniaka genetycznego. Przygotowania do akcji rejestracji dawców pod hasłem „Pomóż Bogdanowi i Innym” ruszyły pełną parą.

Rejestracja podczas tego Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka

Dla każdego z nas oddanie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka to bardzo niewiele – być może dla Bogdana i Innych Pacjentów jest to szansa na znalezienie dawcy – tłumaczył Bartłomiej Cisek z Fundacji DKMS. –  Tak bardzo niewiele dzieli nas od uratowania życia osoby chorej. Ten prosty krok może pomóc naszemu „genetycznemu bliźniakowi”.

Zawody o Puchar Wójta Gminy Ostróda w Cross Country rozpoczną się od biegu dedykowanego Panu Bogdanowi. Wszystkich zainteresowanych wzięciem w nim udziału zapraszamy na Facebooka: https://www.facebook.com/events/541426739616659/?active_tab=discussion

 

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się: 6 października 2018 r. w godzinach 10:00 – 17:00 podczas Pucharu Wójta Gminy Ostróda w Cross Country w Kajkowie koło Ostródy oraz 13 października 2018 r. w godzinach 11:00 – 19:00 w Galerii Jeziorak ul. Królowej Jadwigi 6 w Iławie. 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. 

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 385 000 (wrzesień  2018) potencjalnych dawców szpiku, a już  5 689 (wrzesień 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

Twoja darowizna może uratować komuś życie.
Nr konta: 92 1240 6292 1111 0010 5530 0549
www.dkms.pl/przekaz-darowizne

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *