POLICJANCI GOTOWI DO KOLEJNEJ BITWY POD GRUNWALDEM! ZMIANY W ORAGNIZACJI RUCHU

Obchody rocznicy bitwy pod Grunwaldem to czas intensywnych przygotowań również dla policjantów. W tym czasie, ze względu na konieczność zabezpieczenia porządku podczas tak ważnej dla regionu imprezy, zmienia się sposób pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Do patroli umundurowanych dołączają służby kryminalne, a oprócz miejscowych policjantów do zabezpieczenia tej imprezy dołączają siły z Oddziału Prewencji Policji, Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie oraz policjanci z sąsiednich powiatów.

Ostatnia inscenizacja odbyła się w 2019 roku i dlatego w tym organizatorzy spodziewają się większej liczby odwiedzających pola bitwy, stęsknionych za tymi atrakcjami. Aby ruch na trasach dojazdowych do pola bitwy odbywał się z jak najmniejszymi utrudnieniami, policjanci podobnie jak w latach ubiegłych, zaproponowali zmiany w organizacji ruchu. Wszystko po to, aby przyjazd i uczestnictwo w uroczystościach było przyjemne dla wszystkich uczestników. Wszystkich odwiedzających w tym dniu pola grunwaldzkie prosimy o racjonalne zaplanowanie swojego czasu, tak aby odpowiednio wcześnie wyjechać z domu a następnie bezpiecznie do niego wrócić.

Choć główne atrakcje przewidziane są na sobotę (16.07.2022), to już w środę w sali nowego muzeum na Polach Grunwaldzkich odbyło się ostatnie, generalne spotkanie służb oraz organizatorów obchodów 612. Rocznicy Bitwy Pod Grunwaldem.

Zmiany w organizacji ruchu

Aby ułatwić dojazd i wyjazd z rejonu Pól Grunwaldzkich zostanie zmieniona organizacja ruchu na drogach w tym rejonie.

Zmiany te obowiązywać będą od 16 lipca 2022 roku od godz. 6.00 do dnia 17 lipca 2022 roku do godz. 6.00 i będą polegać na wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego na drogach wokół Pól Grunwaldzkich.

Do miejsca inscenizacji bitwy będzie można dojechać kilkoma trasami:

Dojazd do miejscowości Stębark drogą wojewódzką 537 od miejscowości Pawłowo i drogi krajowej 7 Gdańsk – Warszawa – tą trasą zmierzają goście od strony Warszawy oraz Olsztyna.

Dojazd do miejscowości Frygnowo drogą wojewódzką 542 od miejscowości Rychnowo i drogi krajowej 7, dalej drogą powiatową 1261 N do Grunwaldu – trasa wykorzystywana przez zmierzających od strony Gdańska i Ostródy  w miejscowości Frygnowo dołącza szlak wiodący drogą wojewódzką 537 od strony Lubawy i Iławy, dojazd do miejscowości Samin drogą wojewódzką 542 od strony Działdowa, dalej drogą powiatową 1266 N w okolice Grunwaldu.

Główny ruch dojazdowy (oraz wyjazdowy po zakończonej imprezie) odbywać się będzie następującymi odcinkami dróg:

· drogi wojewódzkiej 537 Lubawa – Frygnowo oraz Stębark – Pawłowo,

· drogi wojewódzkiej 542 Rychnowo – Frygnowo oraz Samin – Działdowo,

· drogi powiatowej 1261 N Frygnowo – Grunwald, drogi powiatowej 1266 N Samin –Grunwald.

Jak w latach ubiegłych, na trasie Grunwald – Łodwigowo – Stębark – Grunwald będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy. Będą informowały o tym tablice ustawione w tych miejscowościach. Przy tej trasie zlokalizowana jest większość parkingów – głównie w okolicy Pól Grunwaldu, ale także w miejscowości Stębark.

W tym roku, tak jak w latach ubiegłych inscenizacja bitwy rozpocznie się o godzinie 15:00, aby wszyscy zainteresowani mogli dotrzeć na widowisko. Oprócz głównej atrakcji, jaką jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, organizator przygotował wiele atrakcji. Warto zapoznać się tą oferta, ponieważ w sytuacji, kiedy wszyscy uczestnicy uroczystości w jednej chwili będą chcieli opuścić Grunwald, może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym, co i tak w efekcie wydłuży czas wyjazdu.

Podczas policyjnego zabezpieczenia obchodów rocznicy bitwy grunwaldzkiej służbę pełnić będą również funkcjonariusze na motocyklach. W ten sposób policjanci będą bardziej mobilni i szybciej dotrą w miejsca, w których wystąpiły utrudnienia w ruchu drogowym i na bieżąco będą udrażniać ruch pojazdów.

W związku z tym apelujemy do wszystkich przyjezdnych o bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów oraz inne uprawnione osoby kierujące ruchem, a także do znaków drogowych i wyznaczonych objazdów.

Parkowanie samochodów

Auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych i około 100 miejsc parkingowych dla autokarów. Przestrzeganie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ułatwi poruszanie się innym uczestnikom uroczystości, w tym również służbom ratowniczym oraz pieszym. Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu. Nie szukajcie Państwo bezpłatnych parkingów, gdyż takich nie będzie!

Proszę wrócić szczególną uwagę na znak „B-36” zakaz zatrzymywania się i znak „T-24”.
Znak „T-24” występujący razem ze znakiem „B-36” i informuje o usunięciu pojazdu na koszt właściciela w przypadku niestosowania się do znaku zakaz zatrzymywania.

Znaki te będą rozstawione w okolicy Pół Grunwaldzkich w odstępach i będą obowiązywały od soboty 16 lipca 2022 r. od godziny 6.00 do niedzieli 17 lipca do godz. 6.00.

Ruch pieszych

Pieszym uczestnikom ruchu przypominamy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego. Wzywamy do korzystania ze specjalnie przygotowanych i wydzielonych traktów. Trakty dla pieszych będą prowadziły nie tylko od parkingów do  Pól Grunwaldzkich. Będą wyznaczone również od miejscowości Stębark w kierunku miejscowości Łodwigowo i Grunwald.

Trakty będą usytuowane poza pasem drogi i wygrodzone taśmą oraz oznakowane tabliczką: „TRAKT TYLKO DLA PIESZYCH”.

Na odcinku drogi powiatowej Stębark -Grunwald będą ustawione znaki pionowe B-41 – „zakaz ruchu pieszych”.

Pilnujmy dzieci

Podczas tak dużej imprezy pojawia się również ryzyko zagubienia się dziecka. W tłumie wystarczy tylko chwila, by zginęło nam ono z oczu. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca dla rodziców, ale przede wszystkim dla zagubionego dziecka. Policjanci, pracownicy ochrony, czy też zwykli ludzie często mają trudność z porozumieniem się z młodym człowiekiem, gdyż często jest ono zapłakane, roztrzęsione i przede wszystkim przerażone. Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą być opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres. W przypadku braku takiej opaski prosimy o wyposażenie dzieci w karteczki z podstawowymi informacjami tj.: imieniem dziecka oraz numerem telefonu opiekunów. Najprostszym rozwiązaniem może być wypisanie dziecku na ręku jego imienia i numeru telefonu do opiekunów. Przed podróżą proszę porozmawiać z dzieckiem aby w sytuacjach kryzysowych kierowało się do namiotu Policji ustawionego na wzniesieniu, w okolicach pomnika grunwaldzkiego.

Pilnujmy swoich rzeczy

Organizator przewiduje, że podobnie jak w roku ubiegłym w imprezie uczestniczyć będzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przy tak dużej liczbie uczestników trzeba być bardzo rozważnym. Z doświadczeń wynika, że głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego prosimy odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania czy samochodu, aby ich nie zgubić i żeby nie stały się przedmiotami kradzieży. Nie nośmy plecaków, toreb na plecach. Nie jesteśmy wtedy w stanie kontrolować ich zawartości. Warto plecak nosić przed sobą albo wyposażyć się w specjalnie przygotowaną do tego torbę turystyczną.

(ak/tm) KPP Ostróda

Post Author: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *