Zamknij

Jak uchronić siebie i swoją rodzinę przed kleszczami?

10:13, 09.05.2024 Aktualizacja: 11:39, 09.05.2024

Jak uchronić siebie i swoją rodzinę przed kleszczami?

Gdy pogoda za oknami sprzyja, chętnie spędzamy czas na wolnym powietrzu. Zanim jednak wybierzemy się w plener, warto zabezpieczyć się przed rozmaitymi insektami – w tym niepozornymi kleszczami. Choć maleńkie potrafią być bardzo groźne dla człowieka.

Co zrobić, by ochronić się przed kleszczami? Jak postępować w razie wystąpienia ugryzienia przez kleszcza? O tym przeczytacie poniżej.

Choroby odkleszczowe – bądź świadomy zagrożenia

W naszym kraju powszechnie występuje kilkanaście rodzajów kleszczy – z czego dwa powszechnie: kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy. Mogą one przenosić wirusy, wywołujące choroby groźne dla człowieka, jak:

borelioza,

babeszjoza,

odkleszczowe zapalenie mózgu.

Co istotne, nie zawsze ugryzienie kleszcza musi oznaczać automatyczne zarażenie. Mikroby są przenoszone bowiem tylko przez część insektów, a dodatkowo szybkie i sprawne usunięcie kleszcza może również zmniejszyć ryzyko późniejszego zachorowania.

Jak uchronić się przed kleszczem?

Wielu osobom wydaje się, że kleszcze można spotkać tylko w lasach i na łąkach. Obecnie coraz powszechniej występują w miejskich parkach i przydomowych ogródkach, zamieszkując wysokie trawy, niskie pnie drzew, zarośla i krzewy. Bywają również przenoszone z miejsca na miejsce przez małe zwierzęta.

Jak zatem zabezpieczyć siebie i bliskich przed ukąszeniami? Najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli wybieramy się w plener, w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze, warto założyć odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz skarpetki na nogi. Dodatkowo bardzo pomocne bywają specjalne preparaty odstraszające pajęczaki i inne insekty.

Ponadto po spacerze czy zabawie na trawniku koniecznie powinno się dokładnie obejrzeć całą skórę (zwłaszcza miejsca z cienką skórą: pachy, pachwiny, skórę głowy, zagięcia pod kolanami), czy przez przypadek nie wraca z nami do domu nieproszony gość.

Usuwanie kleszcza – o czym pamiętać?

Jeśli dojdzie już do ugryzienia, należy działać szybko i nie zostawiać kleszcza na skórze zbyt długo. Warto zabierać ze sobą na wycieczki niewielkie sprzęty do usuwania pajęczaków, dostępne choćby na stronie: https://karaluch.com.pl. Do najpopularniejszych opcji zaliczają się: klasyczna pęseta, specjalne lassa lub kleszczołapki z haczykami. Pamiętajmy, by nie smarować miejsca ugryzienia z kleszczem alkoholem, benzyną lub tłuszczem – zamiast pomóc, potrafi to tylko podrażnić pajęczaka, co zwiększa ryzyko zakażenia groźnymi patogenami. Po usunięciu kleszcza miejsce po nim należy zdezynfekować i obserwować przez kilka dni, czy nie pojawia się rumień lub opuchlizna.

Bezpieczny i przyjemny wypoczynek na świeżym powietrzu

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które potrafią być jednak zagrożeniem dla naszego zdrowia. Warto odpowiednio się zabezpieczać przed każdym spacerem (właściwa odzież, substancje odstraszające insekty), zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, a w przypadku ugryzienia – postępować szybko, używając właściwego sprzętu, który warto mieć zawsze przy sobie. Wówczas ryzyko zarażenia rozmaitymi chorobami odkleszczowymi znacząco spada, a my możemy w pełni rozkoszować się czasem spędzanym na wolnym powietrzu.


komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrodaflesz.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%