PASJONACI HISTORII M. IN. Z OSTRÓDY I OKOLIC SPRZĄTALI PASŁĘKĘ I WSPARLI DOM DZIECKA WE FROMBORKU!

W sobotę 1 sierpnia członkowie Stowarzyszenia Historyczno – Poszukiwawczego „Pogranicze” i Stowarzyszenia Historyczno Poszukiwawczego BATORY wspólnie wzięli udział w corocznej akcji charytatywnej sprzątania rzeki Pasłęki w Braniewie.

Z dna rzeki wydobyto ponad 2 tony złomu (!). Dochód z jego sprzedaży  zostanie przeznaczony na pomoc dla Domu Dziecka we Fromborku. Wśród rzeczy, które znaleziono znalazły się ciekawe historyczne artefakty. Wśród nich m. in.:  2 hełmy niemieckie z II wojny światowej, pochwa na bagnet Chassepot wz. 1866, karabin Mauser kar. 98k oraz STG44.

Podczas akcji nagrywany był także kolejny odcinek „Poszukiwaczy Historii” z Olafem Popkiewiczem.

Parę słów o Stowarzyszeniu Historyczno – Poszukiwawczym „Pogranicze” od Michała Malińskiego, jednego z członków Stowarzyszenia:

Jesteśmy grupą pasjonatów historii z Ostródy i okolic. Nazwa nasza nawiązuje do historycznej granicy Polski i Niemiec, która przebiegała w pobliżu oraz regionalnej granicy Warmii i Mazur. Okolice Ostródy i okolic są szczególnie bliskie naszym sercom, więc nasze działania skupiają się właśnie tutaj. W porozumieniem z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków poszukujemy przedmiotów związanych z historią naszego regionu. Używamy do tego detektorów metalu. Staramy się, aby nasze działania utrwalały pamięć o bogatej historii miejsca w którym przyszło nam żyć. Obecnie skupiamy się na poszukiwaniu śladów operacji wschodnio – pruskiej, czyli wyzwolenie naszych ziem przez Armię Czerwoną w styczniu 1945 roku. W najbliższych dniach rozpoczynamy pracę w miejscu potyczki czołowych oddziałów Armii Czerwonej z wycofującymi się oddziałami Wehrmachtu i załogą obozu koncentracyjnego Stufhoff mieszczącego się w Gutowie. Ponadto planujemy przeprowadzić pracę związane z odnalezieniem i zrewidowaniem obiektów architektury militarnej w naszym regionie.

Stowarzyszeniu życzymy wielu ciekawych akcji związanych z poszukiwaniem śladów naszej historii i czekamy na odcinek „Poszukiwaczy Historii” nagrany w Braniewie.

 

 

 

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *