POLSKA ZAMYKA GRANICE – STAN ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO W KRAJU OD JUTRA

Dziś w piątek 13 marca premier Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił dalsze decyzje w sprawie walki z epidemią koronawirusa w Polsce.

Od jutra zostaje ogłoszony stan zagrożenia epidemicznego. Na razie na 14 dni.

Zostaje zawieszony międzynarodowy pasażerski transport lotniczy (poza połączeniami czarterowymi) i międzynarodowy transport kolejowy. Wewnątrzkrajowy ruch lotniczny, kolejowy i samochodowy zostaje utrzymany.

Wszyscy Polacy wracający z zagranicy zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie.

Dużą, kolejną zmianą jest zamknięcie granic dla obcokrajowców od niedzieli 15 marca. Są odstępstwa od tego dla osób, która na stałe przebywają w Polsce lecz pod warunkiem przejścia 14-dniowej kwarantanny. Na razie na 10 dni lecz może się potem to zmienić.

Na wszystkich granicach państwa zostaje przywrócona kontrola graniczna. Zostanie opublikowany wykaz czynnych przejść granicznych. Na granicy będzie mierzona m. in. temperatura.

Kolejna decyzja dotyczy ograniczenia działalności galerii handlowych do aptek, drogerii, sklepów spożywczych, pralni. Tymczasowo zostają zawieszone działania innych sklepów w galeriach handlowych. Poza galeriami handlowymi ograniczenia nie obowiązują. Wszystkie sklepy, banki pozostają otwarte.

Zostają zawieszone także imprezy rozrywkowe.

Zawieszona zostaje także działalności pubów, kasyn, restauracji, barów, kawiarni, klubów i innych miejsc rozrywki.

Bary, restauracje, kawiarnie mogą świadczyć dalej usługi na wynos, na dowóz.

Następuje ograniczenie zbiorowych zgromadzeń do liczby 50 osób. To ograniczenie ma charakter powszechny także jeśli chodzi o uroczystości religijne czy samorządowe.

Została także skierowana prośba do dzieci i młodzieży o pozostawanie w domu i apel do pracowników o mycie rąk i zachowanie podstawowych zasad higieny.

Zostanie upowszechniona dystrybucja płynu dezynfekującego.

W konferencja prasowej wypowiedzieli się: premier Mateusz Morawiecki, minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *