OBCHODY 30 ROCZNICY UCHWALENIA PRAW DZIECKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DURĄGU

20 listopada 2019 roku minęła 30 rocznica uchwalenia przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Konwencji o prawach dziecka”. Jest to najważniejszy dokument dotyczący praw dziecka ratyfikowany przez Polskę w 1991 roku.

Z okazji tej rocznicy w wielu szkołach prowadzone były zajęcia dotyczące ochrony praw dziecka.

Dzień uchwalenia Konwencji upamiętniła również Szkoła Podstawowa im. Żołnierza Polskiego w Durągu. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i cała kadra szkolna przyszli do szkoły ubrani na niebiesko ponieważ kolor niebieski jest symbolem UNICEF-u.

UNICEF – United Nations International Children’s Emergency Fund (polska nazwa to Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci) to organizacja, której podstawą działalności jest właśnie „Konwencja o prawach dziecka”. UNICEF podejmuje starania, aby prawa dziecka w niej zawarte stanowiły kanon zasad etycznych i standardów międzynarodowych postępowania wobec dzieci.

W szkole w Durągu przez dwa tygodnie prowadzone były zajęcia mające na celu uświadomienie dzieciom i młodzieży tego, że w niektórych krajach prawa dziecka są nadal łamane. Dzieci wykorzystywane są do pracy, w której często są też źle opłacane. Najmłodsi cierpią często z powodu głodu i braku odpowiedniej opieki lekarskiej. Problemów z którymi borykają się dzieci na całym świecie jest wiele i o tym właśnie rozmawiano z uczniami podczas zajęć.

Młodzież z klasy ósmej pod nadzorem wychowawczyni Agnieszki Kocik – Zakrzewskiej przygotowała zajęcia w formie zabaw dla dzieci z klas 1-3, a hol szkolny został udekorowany gazetką poświęconą tematowi praw dziecka.

Zajęcia w SP w Duragu prowadzone były w ramach projektu UNICEF dotyczącego ochrony praw dziecka w którym ta szkoła uczestniczy.

 

 

Post Author: Marzena Matuszka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *