Zamknij

O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH W GALERII OSTRÓDZKIEGO AMFITEATRU

11:19, 20.03.2018 redakcja Aktualizacja: 11:21, 20.03.2018
Skomentuj

W poniedziałek 19 marca w Galerii w Amfiteatrze w Ostródzie odbył się wernisaż wystawy "Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach".

Jej organizatorami byli Centrum Kultury w Ostródzie, Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Olsztynie oraz Koło Powiatowe Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie. Patronat nad wystawą objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.

Na wernisaż przybyło wielu znamienitych gości. Wśród nich byli m.in. Stanisław Orzechowski, który reprezentował Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, Światowego Związku Żołnierzy AK, oświaty, kościoła i  innych organizacji.

Jednak najważniejszymi gośćmi tego wydarzenia były kombatantki, czyli Wanda Bortkiewicz pseudonim Basia i Jadwiga Łubniewska pseudonim Jagoda, żołnierze 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Pani Jadwiga otrzymała oficjalnie akt powołania do Wojewódzkiej Rady ds. Kombatantów.

Głos zabrali prezes Koła Powiatowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostródzie Wojciech Gudaczewski, następnie Stanisław Orzechowski oraz Henryk Falkowski, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po części oficjalnej zebrani mogli poszerzyć swoją wiedzę o Żołnierzach  Wyklętych walczących w naszym regionie podczas prelekcji i prezentacji multimedialnej przedstawionej przez Michała Ostapiuka pt. "Żołnierze Wyklęci na Warmii i Mazurach".

Warto dodać, że M. Ostapiuk to pracownik naukowy IPN Olsztyn a także zarazem członek ostródzkiego Koła Powiatowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Wystawa w Galerii ostródzkiego Amfiteatru prezentuje żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Ruchu Oporu Armii Krajowej, organizacji Wolność i Niezawisłość, a także żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Na 11 planszach przedstawione są zdjęcia i biogramy Żołnierzy Wyklętych, którzy po 1945 roku walczyli z sowiecką okupacją i komunistycznym reżimem. Wśród nich biogramy majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka, por. Henryka Wieliczko ps. Lufa czy sanitariuszki Danuty Siedzikówny ps. Inka. Wystawę uzupełniają mundury czy elementy uzbrojenia.

Wystawę można oglądać do 26 marca. Warto wybrać się do Galerii w ostródzkim amfiteatrze po to, aby poznać jakże ważną część historii Polski, o której przez wiele lat milczano lub ją zafałszowywano.

Jak powiedział Józef Piłsudski "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości".

Tekst: Marzena Matuszka, zdjęcia: Łukasz Matuszka

(redakcja)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%