OD 4 MARCA NOWY WZÓR WNIOSKU O WYDANIE DOWODU OSOBISTEGO Z WARSTWĄ ELEKTRONICZNĄ

Od 4 marca 2019 roku będzie obowiązywał nowy wzór wniosku o wydanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

W związku z wdrożeniem dowodów osobistych z warstwą elektroniczną – w piątek, 1 marca, od godziny 11.30 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Wniosek o wydanie dowodu osobistego, które obecnie obowiązuje będzie można złożyć osobiście tylko do 1 marca, do godz. 11.30

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składany online za pośrednictwem ePUAP będzie można złożyć do 26 lutego 2019 roku. Składając wcześniej wniosek online należy pamiętać, by go prawidłowo wypełnić. Przede wszystkim sprawdzić czy załącza się zdjęcie zgodne z wymaganiami

Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie biometryczne.

Chip będzie bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie po włożeniu do czytnika.

E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Udokumentuje jego obecność w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Będzie także posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która zapewni szybszą odprawę na lotniskach.
Więcej informacji na temat e-dowodu można uzyskać na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/e-dowod.

Źródło: Miasto Ostróda

Post Author: redaktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *